| Brand | Delta |
|---|---|
| Model | C200 Series - Delta |
| Reference No | VFD015CB43A-20 |
| Manufacturer Details | Delta Electronics India Pvt.Ltd. Ozone Manay Tech Park, A Block, 3rd Floor, Survey No. 56/18 & 55/9, Hosur Road, Hongasandra Village, Bangalore-560068, India |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Delta |
|---|---|
| Model | C200 Series - Delta |
| Reference No | VFD015CB43A-20 |
| Manufacturer Details | Delta Electronics India Pvt.Ltd. Ozone Manay Tech Park, A Block, 3rd Floor, Survey No. 56/18 & 55/9, Hosur Road, Hongasandra Village, Bangalore-560068, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], +91 80 67164750, +91 80 67164777 |
| Motor Rating | 1.5 kW / 2 HP |
| Amps | 3.8 Amps |
| Input Voltage | 460V AC |
| No Of Phase | 3 Phase |
| Height | 180 mm |
| Width | 110 mm |
| Depth | 160 mm |
| Keypad Inbuilt | NO |
| Braking Chopper | YES |
| EMC Filter | NO |
| Display Type | Display Unit |
| DC Choke | NO |
| InBuilt PLC | YES |
The Delta VFD, VFD015CB43A-20, 1.5 kW, 2 HP, Three Phase Variable Frequency Drive, is a cost-effective, value-packed motor control solution designed for standard-duty capable applications in industrial or commercial use. The compact frame can support wall mounting installation and can be applied to different control panel designs. This Delta 3 Phase VFD , VFD015CB43A-20, offers 1.5 kW motor rating. This VFD features a three-phase 460 V AC input and is built to control 2 HP motors in demanding industrial applications such as manufacturing, process automation, and commercial HVAC systems. It ensures smooth, low-maintenance operation and is fully compatible with standard industrial power supplies.
The Delta VFD015CB43A-20 Key Highlights
Shop now the Delta VFD015CB43A-20, 1.5 KW, 3 Phase ,2 HP VFD online from Eleczo – India’s Largest Online Electrical Store. Explore highly discounted rates along with exclusive bulk order benefits. Enjoy a seamless shopping journey that includes secure checkout and multiple safe payment options, fast dispatch services, and nationwide delivery. All backed by expert support from Mohan Exim India Pvt. Ltd
|
Delta VFD C200 Series Price List |
Product Feature
Field Applications
Easy to use with high safety standard and versatile control functions for applications that require speed.
|
Source: Delta VFD C200 Series VFD015CB43A-20 |
|
Model VFD |
015 |
|
HP Rating |
2 HP |
|
Motor Rating |
1.5 kW |
|
Frame Size |
A0 |
|
Rated Voltage / Frequency |
1-phase / 3-phase AC 200 V ~ 240 V (-15% ~ +10%), 50 / 60 Hz |
|
Delta C200 Series VFD015CB43A-20 |
In stock
From Yeshwanthpur Warehouse , Bangalore
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Delta |
|---|---|
| Model | C200 Series - Delta |
| Reference No | VFD015CB43A-20 |
| Manufacturer Details | Delta Electronics India Pvt.Ltd. Ozone Manay Tech Park, A Block, 3rd Floor, Survey No. 56/18 & 55/9, Hosur Road, Hongasandra Village, Bangalore-560068, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], +91 80 67164750, +91 80 67164777 |
| Motor Rating | 1.5 kW / 2 HP |
| Amps | 3.8 Amps |
| Input Voltage | 460V AC |
| No Of Phase | 3 Phase |
| Height | 180 mm |
| Width | 110 mm |
| Depth | 160 mm |
| Keypad Inbuilt | NO |
| Braking Chopper | YES |
| EMC Filter | NO |
| Display Type | Display Unit |
| DC Choke | NO |
| InBuilt PLC | YES |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.