| Brand | Delta |
|---|---|
| Model | C2000 Series - Delta |
| Reference No | VFD220C43A-21 |
| Manufacturer Details | Delta Electronics India Pvt.Ltd. Ozone Manay Tech Park, A Block, 3rd Floor, Survey No. 56/18 & 55/9, Hosur Road, Hongasandra Village, Bangalore-560068, India |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Delta |
|---|---|
| Model | C2000 Series - Delta |
| Reference No | VFD220C43A-21 |
| Manufacturer Details | Delta Electronics India Pvt.Ltd. Ozone Manay Tech Park, A Block, 3rd Floor, Survey No. 56/18 & 55/9, Hosur Road, Hongasandra Village, Bangalore-560068, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], +91 80 67164750, +91 80 67164777 |
| Motor Rating | 22 kW / 30 HP |
| Amps | 45 Amps |
| Input Voltage | 460V AC |
| No Of Phase | 3 Phase |
| Height | 400 mm |
| Width | 250 mm |
| Depth | 210 mm |
| Keypad Inbuilt | NO |
| Braking Chopper | YES |
| EMC Filter | NO |
| Display Type | LCD Display Unit |
| DC Choke | NO |
| InBuilt PLC | YES |
The Delta VFD220C43A-21, 22 kW, 30 HP, Three Phase Variable Frequency Drive (C2000 Series) is built to support large-scale motor operations and smart industrial automation with high reliability. Fitted with a friendly LCD keypad that lets you monitor, diagnose and set parameters in real-time and the removable keypad with copy feature facilitates fast configuration cloning between drives. Delta 3 Phase VFD, VFD220C43A-21, is a 3-phase variable frequency drive designed for 22 kW motor control. This Delta VFD is designed to handle a 3-phase input at 460 V and is rated to control 30 HP motors with precision. In the Delta C2000 series, it is ideally used in industrial-grade machinery such as injection moulding machines, dewatering pumps, large ventilation systems, and automated conveyor lines, where accurate motor control, high torque output, and reliable operation under medium to high load conditions are essential.
The Delta VFD220C43A-21 Key Highlights
Purchase the Delta VFD220C43A-21, 22 KW, 3 Phase ,30 HP VFD online from Eleczo – India’s Largest Online Electrical Store. Explore highly discounted rates along with exclusive bulk order benefits. Enjoy a seamless shopping journey that includes secure checkout and multiple safe payment options, fast dispatch services, and nationwide delivery. All backed by expert support from Mohan Exim India Pvt. Ltd .
|
Delta VFD C2000 Series VFD220C43A-21 Price List |
Product features
|
Source: Delta VFD C2000 Series VFD220C43A-21 |
|
Model VFD |
220 |
|
HP Rating |
30 HP |
|
Motor Rating |
22 kW |
|
Frame Size |
C |
|
Operating Voltage Range |
323 ~ 528 VAC |
|
Rated Voltage / Frequency |
3-phase AC 380 V ~ 480 V ( -15% ~ +10%), 50 / 60 Hz |
|
Delta C2000 Series VFD220C43A-21 |
In stock
From Yeshwanthpur Warehouse , Bangalore
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Delta |
|---|---|
| Model | C2000 Series - Delta |
| Reference No | VFD220C43A-21 |
| Manufacturer Details | Delta Electronics India Pvt.Ltd. Ozone Manay Tech Park, A Block, 3rd Floor, Survey No. 56/18 & 55/9, Hosur Road, Hongasandra Village, Bangalore-560068, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], +91 80 67164750, +91 80 67164777 |
| Motor Rating | 22 kW / 30 HP |
| Amps | 45 Amps |
| Input Voltage | 460V AC |
| No Of Phase | 3 Phase |
| Height | 400 mm |
| Width | 250 mm |
| Depth | 210 mm |
| Keypad Inbuilt | NO |
| Braking Chopper | YES |
| EMC Filter | NO |
| Display Type | LCD Display Unit |
| DC Choke | NO |
| InBuilt PLC | YES |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.