| Brand | LAPP Kabel |
|---|---|
| Model | EPIC |
| Reference No | 10382500 |
| Manufacturer Details | Lapp India Pvt. Ltd. Plot No.98, J & K Jigani Industrial Area, II Phase, BANGALORE SOUTH - 560 105, India |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | LAPP Kabel |
|---|---|
| Model | EPIC |
| Reference No | 10382500 |
| Manufacturer Details | Lapp India Pvt. Ltd. Plot No.98, J & K Jigani Industrial Area, II Phase, BANGALORE SOUTH - 560 105, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800-309-1111 |
| Manufacturer Product Name | EPIC MCB 10 CM (10) MC module modular system, Crimp termination, Number of contacts: 10, Required slots: 1, For cross-section (min./max.): 0.14mm² - 2.5mm², 250 V AC rms / DC according to IEC, 10 A according to IEC |
| Type | Crimp Termination |
| Colour | Black |
| Sub Product Category | MC Module Modular System |
| Rated Voltage (V) | 250V AC/DC to 600V AC/DC |
| Max Contact Resistance | 2 mΩ |
| Assembly Type | Clip On |
| Rated Current | 10 A |
| Weight | 0.012 Kg |
| Material | Polyamide |
| Number of Contacts | 10 |
| Features | Flame-Retardant |
| Pluging Cycles | 100 |
| Temperature Range | -40 °C to 100 °C |
| For Cross Section | 2.5 sq.mm |
| Certifications | UR Recognised, cUR Recognized |
In stock
From Yeshwanthpur Warehouse , Bangalore
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | LAPP Kabel |
|---|---|
| Model | EPIC |
| Reference No | 10382500 |
| Manufacturer Details | Lapp India Pvt. Ltd. Plot No.98, J & K Jigani Industrial Area, II Phase, BANGALORE SOUTH - 560 105, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800-309-1111 |
| Manufacturer Product Name | EPIC MCB 10 CM (10) MC module modular system, Crimp termination, Number of contacts: 10, Required slots: 1, For cross-section (min./max.): 0.14mm² - 2.5mm², 250 V AC rms / DC according to IEC, 10 A according to IEC |
| Type | Crimp Termination |
| Colour | Black |
| Sub Product Category | MC Module Modular System |
| Rated Voltage (V) | 250V AC/DC to 600V AC/DC |
| Max Contact Resistance | 2 mΩ |
| Assembly Type | Clip On |
| Rated Current | 10 A |
| Weight | 0.012 Kg |
| Material | Polyamide |
| Number of Contacts | 10 |
| Features | Flame-Retardant |
| Pluging Cycles | 100 |
| Temperature Range | -40 °C to 100 °C |
| For Cross Section | 2.5 sq.mm |
| Certifications | UR Recognised, cUR Recognized |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.