| Brand | LAPP Kabel |
|---|---|
| Model | LAPP |
| Reference No | 70485200 |
| Manufacturer Details | Lapp India Pvt. Ltd. Plot No.98, J & K Jigani Industrial Area, II Phase, BANGALORE SOUTH - 560 105, India |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | LAPP Kabel |
|---|---|
| Model | LAPP |
| Reference No | 70485200 |
| Manufacturer Details | Lapp India Pvt. Ltd. Plot No.98, J & K Jigani Industrial Area, II Phase, BANGALORE SOUTH - 560 105, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800-309-1111 |
| Manufacturer Product Name | H-A 16 SDR 16 ZW. SOCKELGEHAEUSE Surface-mount base, Design size: 16A, Plug connection design: Standard, Single Lever, Number of cable entries: 1, Aluminium, Powder-coated, IP protection rating mounted: IP 65 |
| Colour | Grey |
| Sub Product Category | Surface-Mount Base |
| Design Size | 16A |
| Overall Width | 29.5 mm |
| Housing Variant | Surface-Mount Base |
| Weight | 300.000 G |
| Material | Aluminium |
| Overall Height | 73.4 mm |
| Length | 79 mm |
| Sealing Material | Acrylonitrile Butadiene Rubber |
| Design | Angled Standard |
| Locking Type | Single Lever |
| Surface Coating | Powder-Coated |
| IP Protection | IP 65 |
| Thread Size | PG 16 |
| Temperature Range | -40 °C to 100 °C |
| Resistance Towards | UV-Resistant, Halogen Free, Vibration Protection, Impact-Resistant, Corrosion-Resistant |
| Certifications | CE Marked, VDE Certified, UR Recognised, cUR Recognized, UKCA Marked |
In stock
From Yeshwanthpur Warehouse , Bangalore
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | LAPP Kabel |
|---|---|
| Model | LAPP |
| Reference No | 70485200 |
| Manufacturer Details | Lapp India Pvt. Ltd. Plot No.98, J & K Jigani Industrial Area, II Phase, BANGALORE SOUTH - 560 105, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800-309-1111 |
| Manufacturer Product Name | H-A 16 SDR 16 ZW. SOCKELGEHAEUSE Surface-mount base, Design size: 16A, Plug connection design: Standard, Single Lever, Number of cable entries: 1, Aluminium, Powder-coated, IP protection rating mounted: IP 65 |
| Colour | Grey |
| Sub Product Category | Surface-Mount Base |
| Design Size | 16A |
| Overall Width | 29.5 mm |
| Housing Variant | Surface-Mount Base |
| Weight | 300.000 G |
| Material | Aluminium |
| Overall Height | 73.4 mm |
| Length | 79 mm |
| Sealing Material | Acrylonitrile Butadiene Rubber |
| Design | Angled Standard |
| Locking Type | Single Lever |
| Surface Coating | Powder-Coated |
| IP Protection | IP 65 |
| Thread Size | PG 16 |
| Temperature Range | -40 °C to 100 °C |
| Resistance Towards | UV-Resistant, Halogen Free, Vibration Protection, Impact-Resistant, Corrosion-Resistant |
| Certifications | CE Marked, VDE Certified, UR Recognised, cUR Recognized, UKCA Marked |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.