| Brand | LAPP Kabel |
|---|---|
| Model | LAPP |
| Reference No | 11272000 |
| Manufacturer Details | Lapp India Pvt. Ltd. Plot No.98, J & K Jigani Industrial Area, II Phase, BANGALORE SOUTH - 560 105, India |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | LAPP Kabel |
|---|---|
| Model | LAPP |
| Reference No | 11272000 |
| Manufacturer Details | Lapp India Pvt. Ltd. Plot No.98, J & K Jigani Industrial Area, II Phase, BANGALORE SOUTH - 560 105, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800-309-1111 |
| Manufacturer Product Name | H-D 64 SCM MALE INSERT Crimping insert Pin, Number of contacts: 64+PE, Design size: 24B, 250 V AC rms / DC according to IEC, 10 A according to IEC, For cross-section (min./max.): 0.14mm² - 2.5mm², Polycarbonate |
| Type | Crimp Termination Screw Connection |
| Colour | Grey |
| Sub Product Category | Crimping Insert |
| Rated Voltage (V) | 250V AC/DC |
| Contact Diameter | 1.6 mm |
| Design Size | 24B |
| Max Contact Resistance | 2 mΩ |
| Contact Variant | Pin |
| Rated Current | 10 A |
| Weight | 0.082 Kg |
| Number of Contacts | 64+PE |
| Features | Flame-Retardant |
| Pluging Cycles | 100 |
| Connector Type | Plug |
| Temperature Range | -40 °C to 100 °C |
| For Cross Section | 2.5 sq.mm |
| Resistance Towards | Vibration Protection, Impact-Resistant |
| Certifications | CE Marked, UR Recognised |
In stock
From Yeshwanthpur Warehouse , Bangalore
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | LAPP Kabel |
|---|---|
| Model | LAPP |
| Reference No | 11272000 |
| Manufacturer Details | Lapp India Pvt. Ltd. Plot No.98, J & K Jigani Industrial Area, II Phase, BANGALORE SOUTH - 560 105, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800-309-1111 |
| Manufacturer Product Name | H-D 64 SCM MALE INSERT Crimping insert Pin, Number of contacts: 64+PE, Design size: 24B, 250 V AC rms / DC according to IEC, 10 A according to IEC, For cross-section (min./max.): 0.14mm² - 2.5mm², Polycarbonate |
| Type | Crimp Termination Screw Connection |
| Colour | Grey |
| Sub Product Category | Crimping Insert |
| Rated Voltage (V) | 250V AC/DC |
| Contact Diameter | 1.6 mm |
| Design Size | 24B |
| Max Contact Resistance | 2 mΩ |
| Contact Variant | Pin |
| Rated Current | 10 A |
| Weight | 0.082 Kg |
| Number of Contacts | 64+PE |
| Features | Flame-Retardant |
| Pluging Cycles | 100 |
| Connector Type | Plug |
| Temperature Range | -40 °C to 100 °C |
| For Cross Section | 2.5 sq.mm |
| Resistance Towards | Vibration Protection, Impact-Resistant |
| Certifications | CE Marked, UR Recognised |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.