| Manufacturer Product Name | ETHERLINE ROBUST Cat.7 FLEX Ethernet cable, Flexible, ETHERNET/IP, EtherCAT, Cat.7, S/FTP, TPE, Halogenfree, black |
|---|---|
| Brand | LAPP Kabel |
| Model | Etherline |
| Reference No | 2170453 |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Manufacturer Product Name | ETHERLINE ROBUST Cat.7 FLEX Ethernet cable, Flexible, ETHERNET/IP, EtherCAT, Cat.7, S/FTP, TPE, Halogenfree, black |
|---|---|
| Brand | LAPP Kabel |
| Model | Etherline |
| Reference No | 2170453 |
| Manufacturer Details | Lapp India Pvt. Ltd. Plot No.98, J & K Jigani Industrial Area, II Phase, BANGALORE SOUTH - 560 105, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800-309-1111 |
| Conductor Size | 0.14 sq.mm |
| No of Core | 8 Core |
| Conductor Material | Bare Copper |
| Insulation Type | PE TPE |
| Cable Colour | Black |
| Conductor Type | Twisted Pair |
| Shielding Type | Tin-Plated Copper Braiding |
| Rated Voltage (V) | 48V AC |
| Ambient Temperature Range | -50 °C to 80 °C |
| Ethernet Category | Cat.7 |
| Fieldbus or Ethernet | EtherCAT |
| No of Pair | 4 Pair |
| Shape of Cable | Round |
| Resistance Towards | UV-Resistant, Halogen Free, Weather Resistant, UV-C Resistant, Chemical Resistant, Ozone Resistant, PWIS-Free |
| Minimum Bending Radius | 8 x Outer Diameter |
| Temperature Range | -50 °C To 80 °C |
| Outer Diameter | 6.2 mm |
| Core identification | Colours |
| Fieldbus or Ethernet | Ethercat |
| Application Area | Flexible |
| Copper index | 27.000 kg/km |
| Features | Shielded |
| Nominal Diameter | 6.2 Mm |
| Weight | 36 kg/km |
| Certifications | EAC Certified, Ecolab Certified |
| Cable Dimension | 4X2X26 AWG |
| OFC impedance | 100 Ω |
| Power Over Ethernet | IEEE 802.3bt (4PPoE) |
| No of Pair | 4 Pair |
| Core Stranding Type | Twisted-Pair |
| Data Transmission Rates | 10000 Mbit/s |
| Conductor Stranding Type | 7-Wire |
Out of stock
Tentative by 01 July
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Manufacturer Product Name | ETHERLINE ROBUST Cat.7 FLEX Ethernet cable, Flexible, ETHERNET/IP, EtherCAT, Cat.7, S/FTP, TPE, Halogenfree, black |
|---|---|
| Brand | LAPP Kabel |
| Model | Etherline |
| Reference No | 2170453 |
| Manufacturer Details | Lapp India Pvt. Ltd. Plot No.98, J & K Jigani Industrial Area, II Phase, BANGALORE SOUTH - 560 105, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800-309-1111 |
| Conductor Size | 0.14 sq.mm |
| No of Core | 8 Core |
| Conductor Material | Bare Copper |
| Insulation Type | PE TPE |
| Cable Colour | Black |
| Conductor Type | Twisted Pair |
| Shielding Type | Tin-Plated Copper Braiding |
| Rated Voltage (V) | 48V AC |
| Ambient Temperature Range | -50 °C to 80 °C |
| Ethernet Category | Cat.7 |
| Fieldbus or Ethernet | EtherCAT |
| No of Pair | 4 Pair |
| Shape of Cable | Round |
| Resistance Towards | UV-Resistant, Halogen Free, Weather Resistant, UV-C Resistant, Chemical Resistant, Ozone Resistant, PWIS-Free |
| Minimum Bending Radius | 8 x Outer Diameter |
| Temperature Range | -50 °C To 80 °C |
| Outer Diameter | 6.2 mm |
| Core identification | Colours |
| Fieldbus or Ethernet | Ethercat |
| Application Area | Flexible |
| Copper index | 27.000 kg/km |
| Features | Shielded |
| Nominal Diameter | 6.2 Mm |
| Weight | 36 kg/km |
| Certifications | EAC Certified, Ecolab Certified |
| Cable Dimension | 4X2X26 AWG |
| OFC impedance | 100 Ω |
| Power Over Ethernet | IEEE 802.3bt (4PPoE) |
| No of Pair | 4 Pair |
| Core Stranding Type | Twisted-Pair |
| Data Transmission Rates | 10000 Mbit/s |
| Conductor Stranding Type | 7-Wire |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.