| Manufacturer Product Name | H07RN-F 5G6 Power and control cable, 5G6, HAR-certified, U0/U: 450/750 V, Rubber, Core identification: Colours, Flexible |
|---|---|
| Brand | LAPP Kabel |
| Model | H07RN-F |
| Reference No | 16001313 |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Manufacturer Product Name | H07RN-F 5G6 Power and control cable, 5G6, HAR-certified, U0/U: 450/750 V, Rubber, Core identification: Colours, Flexible |
|---|---|
| Brand | LAPP Kabel |
| Model | H07RN-F |
| Reference No | 16001313 |
| Manufacturer Details | Lapp India Pvt. Ltd. Plot No.98, J & K Jigani Industrial Area, II Phase, BANGALORE SOUTH - 560 105, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800-309-1111 |
| Conductor Size | 6 sq.mm |
| No of Core | 5 Core |
| Conductor Material | Bare Copper |
| Insulation Type | Rubber FR |
| Cable Colour | Black |
| Conductor Type | MultiStrand Flexible |
| Shielding Type | Without Shielding |
| Rated Voltage (V) | 450/750V AC |
| Test Voltage | 2.5 kV |
| Cable Resistance | 3.3 Ω/km |
| Ambient Temperature Range | -40 °C to 60 °C |
| Shape of Cable | Round |
| Resistance Towards | UV-Resistant, Oil-Resistant, PWIS-Free |
| Minimum Bending Radius | 4 x Outer Diameter |
| Temperature Range | -40 °C To 60 °C |
| Core identification | Colours |
| Application Area | Flexible Fixed Installation |
| Copper index | 288.000 kg/km |
| Features | Including Protective Conductor, Flame-Retardant |
| Weight | 560 kg/km |
| Core Colour Code | VDE 0293-308 |
| Certifications | CE Marked, EAC Certified, HAR-Certified |
| Cable Dimension | 5G6 |
| Conductor Stranding Type | IEC 60228 class 5: Fine-Wire |
The LAPP H07RN-F 16001313 Power & Control Cable is designed with a high-quality 5-core copper flexible cable, making it ideal for both industrial and commercial installations. With a 6 sq mm copper conductor size and multi-strand flexible conductors, this Lapp 16001313 cable offers exceptional flexibility, making it easier to install in tight spaces. It features Rubber FR (Flame Retardant) insulation, providing robust protection against fire hazards. Additionally, the black outer sheath enhances durability, offering protection against physical damage in various environmental conditions. This cable is the ultimate choice for complex wiring applications, offering a lightweight, durable, and high-performance solution with 6 sq mm copper cable, ensuring superior conductivity and flexibility.
LAPP H07RN-F 16001313 Key Highlights
Shop now for the LAPP H07RN-F 16001313 6 sq mm, 5-core black copper flexible cable online at highly discounted prices in India from Eleczo – India’s Largest Online Electrical Store. Find all LAPP wires & cables in one place at the best prices, exclusively from Eleczo’s Mohan Exim India Pvt. Ltd, authorized dealers and distributors of LAPP. We offer same-day dispatch, transparent lead times, multiple secure payment options, bulk order discounts, and GST benefits.
|
LAPP H07RN-F 16001313 Price List |
|
Source: LAPP H07RN-F 16001313 |
|
Classification ETIM 5/6 |
ETIM 5.0/6.0 Class-ID: EC001578 |
|
Core identification code |
Up to 5 Cores: colour-coded according to VDE 0293-308, refer to Appendix T9 |
|
Conductor stranding |
Fine wire according to VDE 0295 |
|
Minimum bending radius |
4 to 8 x outer diameter (EN 50565-1) |
|
Nominal voltage |
U0/U: 450/750 V |
|
Test voltage |
2500 V |
|
Protective conductor |
G = with GN-YE protective conductor |
|
Current rating |
According to IEC 60364-5-52/
VDE 0298-4 |
|
Temperature range |
-25°C to +60°C |
|
LAPP H07RN-F 16001313 Technical Data |
Out of stock
Tentative by 24 May
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Manufacturer Product Name | H07RN-F 5G6 Power and control cable, 5G6, HAR-certified, U0/U: 450/750 V, Rubber, Core identification: Colours, Flexible |
|---|---|
| Brand | LAPP Kabel |
| Model | H07RN-F |
| Reference No | 16001313 |
| Manufacturer Details | Lapp India Pvt. Ltd. Plot No.98, J & K Jigani Industrial Area, II Phase, BANGALORE SOUTH - 560 105, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800-309-1111 |
| Conductor Size | 6 sq.mm |
| No of Core | 5 Core |
| Conductor Material | Bare Copper |
| Insulation Type | Rubber FR |
| Cable Colour | Black |
| Conductor Type | MultiStrand Flexible |
| Shielding Type | Without Shielding |
| Rated Voltage (V) | 450/750V AC |
| Test Voltage | 2.5 kV |
| Cable Resistance | 3.3 Ω/km |
| Ambient Temperature Range | -40 °C to 60 °C |
| Shape of Cable | Round |
| Resistance Towards | UV-Resistant, Oil-Resistant, PWIS-Free |
| Minimum Bending Radius | 4 x Outer Diameter |
| Temperature Range | -40 °C To 60 °C |
| Core identification | Colours |
| Application Area | Flexible Fixed Installation |
| Copper index | 288.000 kg/km |
| Features | Including Protective Conductor, Flame-Retardant |
| Weight | 560 kg/km |
| Core Colour Code | VDE 0293-308 |
| Certifications | CE Marked, EAC Certified, HAR-Certified |
| Cable Dimension | 5G6 |
| Conductor Stranding Type | IEC 60228 class 5: Fine-Wire |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.