| Brand | LAPP Kabel |
|---|---|
| Model | Silvyn |
| Reference No | 55501060 |
| Manufacturer Details | Lapp India Pvt. Ltd. Plot No.98, J & K Jigani Industrial Area, II Phase, BANGALORE SOUTH - 560 105, India |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | LAPP Kabel |
|---|---|
| Model | Silvyn |
| Reference No | 55501060 |
| Manufacturer Details | Lapp India Pvt. Ltd. Plot No.98, J & K Jigani Industrial Area, II Phase, BANGALORE SOUTH - 560 105, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800-309-1111 |
| Manufacturer Product Name | SILVYN KLICK M25X1.5/2 GY Conduit gland, M 25, Suitable for protective cable conduit size: 28, Polyamide, Halogenfree, IP 68, IP 69, |
| Colour | Grey |
| Sub Product Category | Conduit Gland |
| Assembly Type | In Threaded Boreholewith Lock Nut |
| Pitch of Thread | 1,5 |
| Overall Width | 37 mm |
| Material | Polyamide |
| Features | Flame-Retardant |
| Overall Height | 37 mm |
| Length | 47 mm |
| Sealing Material | Thermoplastic Elastomers |
| Bending Protection | No |
| Design | Straight |
| Suitable For | Silvyn RILL PA 12 |
| IP Protection | IP 68 IP 69 |
| Thread Size | M 25 |
| Temperature Range | -40 °C to 115 °C |
| Resistance Towards | Halogen Free, Chemical Resistant, Vibration Protection, Oil-Resistant, Impact-Resistant |
| Certifications | CE Marked, UL Recognised, VDE Certified, GGVS Certified |
In stock
From Yeshwanthpur Warehouse , Bangalore
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | LAPP Kabel |
|---|---|
| Model | Silvyn |
| Reference No | 55501060 |
| Manufacturer Details | Lapp India Pvt. Ltd. Plot No.98, J & K Jigani Industrial Area, II Phase, BANGALORE SOUTH - 560 105, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800-309-1111 |
| Manufacturer Product Name | SILVYN KLICK M25X1.5/2 GY Conduit gland, M 25, Suitable for protective cable conduit size: 28, Polyamide, Halogenfree, IP 68, IP 69, |
| Colour | Grey |
| Sub Product Category | Conduit Gland |
| Assembly Type | In Threaded Boreholewith Lock Nut |
| Pitch of Thread | 1,5 |
| Overall Width | 37 mm |
| Material | Polyamide |
| Features | Flame-Retardant |
| Overall Height | 37 mm |
| Length | 47 mm |
| Sealing Material | Thermoplastic Elastomers |
| Bending Protection | No |
| Design | Straight |
| Suitable For | Silvyn RILL PA 12 |
| IP Protection | IP 68 IP 69 |
| Thread Size | M 25 |
| Temperature Range | -40 °C to 115 °C |
| Resistance Towards | Halogen Free, Chemical Resistant, Vibration Protection, Oil-Resistant, Impact-Resistant |
| Certifications | CE Marked, UL Recognised, VDE Certified, GGVS Certified |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.