| Brand | LAPP Kabel |
|---|---|
| Model | Silvyn |
| Reference No | 61804601 |
| Manufacturer Details | Lapp India Pvt. Ltd. Plot No.98, J & K Jigani Industrial Area, II Phase, BANGALORE SOUTH - 560 105, India |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | LAPP Kabel |
|---|---|
| Model | Silvyn |
| Reference No | 61804601 |
| Manufacturer Details | Lapp India Pvt. Ltd. Plot No.98, J & K Jigani Industrial Area, II Phase, BANGALORE SOUTH - 560 105, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800-309-1111 |
| Manufacturer Product Name | SILVYN SSUE 12 / 10.0X12.3 25M Protective cable conduit with interlocked profile, Inner diameter: 10mm, Outer diameter: 12.3mm, Nominal size: 12, Stainless steel |
| Colour | Metal |
| Outer Diameter | 12.3 mm |
| Nominal Size | 12 |
| Minimum Bending Radius | 30 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Features | Protection Against Hot Chips, Flame-Retardant |
| Length | 25 m |
| Nominal Diameter | 10 mm |
| Bending Protection | No |
| Temperature Range | -100 °C to 400 °C |
| Resistance Towards | UV-Resistant, Halogen Free, Chemical Resistant, Acid-Resistant, Oil-Resistant, Solvent Resistance, Impact-Resistant, Salt Water Resistant, Corrosion-Resistant |
| Certifications | CE Marked |
Out of stock
Tentative by 29 May
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | LAPP Kabel |
|---|---|
| Model | Silvyn |
| Reference No | 61804601 |
| Manufacturer Details | Lapp India Pvt. Ltd. Plot No.98, J & K Jigani Industrial Area, II Phase, BANGALORE SOUTH - 560 105, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800-309-1111 |
| Manufacturer Product Name | SILVYN SSUE 12 / 10.0X12.3 25M Protective cable conduit with interlocked profile, Inner diameter: 10mm, Outer diameter: 12.3mm, Nominal size: 12, Stainless steel |
| Colour | Metal |
| Outer Diameter | 12.3 mm |
| Nominal Size | 12 |
| Minimum Bending Radius | 30 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Features | Protection Against Hot Chips, Flame-Retardant |
| Length | 25 m |
| Nominal Diameter | 10 mm |
| Bending Protection | No |
| Temperature Range | -100 °C to 400 °C |
| Resistance Towards | UV-Resistant, Halogen Free, Chemical Resistant, Acid-Resistant, Oil-Resistant, Solvent Resistance, Impact-Resistant, Salt Water Resistant, Corrosion-Resistant |
| Certifications | CE Marked |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.