| Brand | LAPP Kabel |
|---|---|
| Model | Silvyn |
| Reference No | 52005820 |
| Manufacturer Details | Lapp India Pvt. Ltd. Plot No.98, J & K Jigani Industrial Area, II Phase, BANGALORE SOUTH - 560 105, India |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | LAPP Kabel |
|---|---|
| Model | Silvyn |
| Reference No | 52005820 |
| Manufacturer Details | Lapp India Pvt. Ltd. Plot No.98, J & K Jigani Industrial Area, II Phase, BANGALORE SOUTH - 560 105, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800-309-1111 |
| Manufacturer Product Name | SILVYN USK PG 9 SGY Conduit gland, PG 9, Nominal size: 14, Suitable for protective cable conduit size: 14, Polypropylene, Halogenfree, IP 54, |
| Colour | Silver Grey |
| Outer Diameter | 25 mm |
| Sub Product Category | Conduit Gland |
| Nominal Size | 14 |
| Assembly Type | In Threaded Borehole |
| Pitch of Thread | 1,41 |
| Wrench Width | 21 mm, 23 mm |
| Material | Polypropylene |
| Features | Flame-Retardant |
| Length | 41 mm |
| Sealing Material | Thermoplastic Elastomers |
| Nominal Diameter | 9 mm |
| Bending Protection | No |
| Design | Straight |
| Suitable For | Silvyn SP-PU |
| Hexagonal Edge Size | 25 mm |
| IP Protection | IP 54 |
| Thread Size | PG 9 |
| Temperature Range | -10 °C to 110 °C |
| Seal Type | Sealing Ring |
| Resistance Towards | Halogen Free, Oil-Resistant |
| Certifications | CE Marked, UL Recognised |
In stock
From Yeshwanthpur Warehouse , Bangalore
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | LAPP Kabel |
|---|---|
| Model | Silvyn |
| Reference No | 52005820 |
| Manufacturer Details | Lapp India Pvt. Ltd. Plot No.98, J & K Jigani Industrial Area, II Phase, BANGALORE SOUTH - 560 105, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800-309-1111 |
| Manufacturer Product Name | SILVYN USK PG 9 SGY Conduit gland, PG 9, Nominal size: 14, Suitable for protective cable conduit size: 14, Polypropylene, Halogenfree, IP 54, |
| Colour | Silver Grey |
| Outer Diameter | 25 mm |
| Sub Product Category | Conduit Gland |
| Nominal Size | 14 |
| Assembly Type | In Threaded Borehole |
| Pitch of Thread | 1,41 |
| Wrench Width | 21 mm, 23 mm |
| Material | Polypropylene |
| Features | Flame-Retardant |
| Length | 41 mm |
| Sealing Material | Thermoplastic Elastomers |
| Nominal Diameter | 9 mm |
| Bending Protection | No |
| Design | Straight |
| Suitable For | Silvyn SP-PU |
| Hexagonal Edge Size | 25 mm |
| IP Protection | IP 54 |
| Thread Size | PG 9 |
| Temperature Range | -10 °C to 110 °C |
| Seal Type | Sealing Ring |
| Resistance Towards | Halogen Free, Oil-Resistant |
| Certifications | CE Marked, UL Recognised |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.