| Manufacturer Product Name | UNITRONIC 300 S 18/3C Low-frequency data cable, 3X18 AWG, PVC, Shielded, UL listed, Flexible |
|---|---|
| Brand | LAPP Kabel |
| Model | Unitronic 300 S |
| Reference No | 301803S |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Manufacturer Product Name | UNITRONIC 300 S 18/3C Low-frequency data cable, 3X18 AWG, PVC, Shielded, UL listed, Flexible |
|---|---|
| Brand | LAPP Kabel |
| Model | Unitronic 300 S |
| Reference No | 301803S |
| Manufacturer Details | Lapp India Pvt. Ltd. Plot No.98, J & K Jigani Industrial Area, II Phase, BANGALORE SOUTH - 560 105, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800-309-1111 |
| Conductor Size | 1 sq.mm |
| No of Core | 3 Core |
| Conductor Material | Tin-Plated Copper |
| Insulation Type | PVC |
| Cable Colour | Grey |
| Conductor Type | MultiStrand Flexible |
| Test Voltage | 1.5 kV |
| Ambient Temperature Range | -40 °C to 105 °C |
| Shape of Cable | Round |
| Resistance Towards | UV-Resistant, Oil-Resistant |
| Minimum Bending Radius | 6 x Outer Diameter |
| Temperature Range | -40 °C To 105 °C |
| Outer Diameter | 7.3 mm |
| Core identification | Colours |
| Application Area | Flexible Fixed Installation |
| Copper index | 49.100 kg/km |
| Features | For Torsional Load, Shielded |
| Nominal Diameter | 7.3 Mm |
| Weight | 85 kg/km |
| Certifications | CE Marked, EAC Certified, UL Recognised, UL Listed, cUL Listed, CSA Certified |
| Cable Dimension | 3X18 AWG |
| Core Stranding Type | Layered Stranding |
| Conductor Stranding Type | Fine-Wire |
Out of stock
Tentative by 29 May
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Manufacturer Product Name | UNITRONIC 300 S 18/3C Low-frequency data cable, 3X18 AWG, PVC, Shielded, UL listed, Flexible |
|---|---|
| Brand | LAPP Kabel |
| Model | Unitronic 300 S |
| Reference No | 301803S |
| Manufacturer Details | Lapp India Pvt. Ltd. Plot No.98, J & K Jigani Industrial Area, II Phase, BANGALORE SOUTH - 560 105, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800-309-1111 |
| Conductor Size | 1 sq.mm |
| No of Core | 3 Core |
| Conductor Material | Tin-Plated Copper |
| Insulation Type | PVC |
| Cable Colour | Grey |
| Conductor Type | MultiStrand Flexible |
| Test Voltage | 1.5 kV |
| Ambient Temperature Range | -40 °C to 105 °C |
| Shape of Cable | Round |
| Resistance Towards | UV-Resistant, Oil-Resistant |
| Minimum Bending Radius | 6 x Outer Diameter |
| Temperature Range | -40 °C To 105 °C |
| Outer Diameter | 7.3 mm |
| Core identification | Colours |
| Application Area | Flexible Fixed Installation |
| Copper index | 49.100 kg/km |
| Features | For Torsional Load, Shielded |
| Nominal Diameter | 7.3 Mm |
| Weight | 85 kg/km |
| Certifications | CE Marked, EAC Certified, UL Recognised, UL Listed, cUL Listed, CSA Certified |
| Cable Dimension | 3X18 AWG |
| Core Stranding Type | Layered Stranding |
| Conductor Stranding Type | Fine-Wire |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.