| Brand | Siemens |
|---|---|
| Model | 3WL - Siemens |
| Reference No | 3WL1232-2FG36-4GA2 |
| Manufacturer Details | Siemens Limited - Thane Belapur Road Kalwa, Navi Mumbai - 400708, India |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Siemens |
|---|---|
| Model | 3WL - Siemens |
| Reference No | 3WL1232-2FG36-4GA2 |
| Manufacturer Details | Siemens Limited - Thane Belapur Road Kalwa, Navi Mumbai - 400708, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800 209 0987 |
| Manufacturer Product Name | withdrawable circuit breaker with guide frame 3-pole, size II, IEC In=3200A to 690V, AC50/60Hz Icu=66kA at 500V rear connection horizontal Overcurrent release ETU 45 LSING protection adjustable 0.4-1 in with display and cubicle bus with ground fault protection Opt.: Comm./measuring func./ZSS Motorized/manual operating mechanism with spring charging motor AC 50/60 Hz 208-240 V or 220-250 V DC Activation AC 50/60 Hz 230 V, 220 V DC With 1st auxiliary release Shunt release "F", F1 50/60 Hz 230 V AC/220 V DC, 100% on-load factor without 2nd auxiliary release 2NO+2NC |
| Ampere/Current Rating | 3200 A |
| Breaking Capacity Icu | 66 kA |
| No. Of Poles | 3 Pole |
| Tripping Type | Electronic / Microprocessor |
| Protection Type | O/L S/C & E/F |
| Operating Type | Electrical Draw Out |
| Rated Voltage (V) | 500V AC |
Out of stock
Tentative by 12 June
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Siemens |
|---|---|
| Model | 3WL - Siemens |
| Reference No | 3WL1232-2FG36-4GA2 |
| Manufacturer Details | Siemens Limited - Thane Belapur Road Kalwa, Navi Mumbai - 400708, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800 209 0987 |
| Manufacturer Product Name | withdrawable circuit breaker with guide frame 3-pole, size II, IEC In=3200A to 690V, AC50/60Hz Icu=66kA at 500V rear connection horizontal Overcurrent release ETU 45 LSING protection adjustable 0.4-1 in with display and cubicle bus with ground fault protection Opt.: Comm./measuring func./ZSS Motorized/manual operating mechanism with spring charging motor AC 50/60 Hz 208-240 V or 220-250 V DC Activation AC 50/60 Hz 230 V, 220 V DC With 1st auxiliary release Shunt release "F", F1 50/60 Hz 230 V AC/220 V DC, 100% on-load factor without 2nd auxiliary release 2NO+2NC |
| Ampere/Current Rating | 3200 A |
| Breaking Capacity Icu | 66 kA |
| No. Of Poles | 3 Pole |
| Tripping Type | Electronic / Microprocessor |
| Protection Type | O/L S/C & E/F |
| Operating Type | Electrical Draw Out |
| Rated Voltage (V) | 500V AC |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.