| Brand | Siemens |
|---|---|
| Model | 3WT - Siemens |
| Reference No | 3WT82564UN345AB2 |
| Manufacturer Details | Siemens Limited - Thane Belapur Road Kalwa, Navi Mumbai - 400708, India |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Siemens |
|---|---|
| Model | 3WT - Siemens |
| Reference No | 3WT82564UN345AB2 |
| Manufacturer Details | Siemens Limited - Thane Belapur Road Kalwa, Navi Mumbai - 400708, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800 209 0987 |
| Manufacturer Product Name | f.m. non-auto. air circ. br. 4-pole, size 2 In=2500A to 500V, 50/60Hz AC Icu=66kA at 500V with guide frame Motorized/manual operating mechanism with memory with electrical and mechanical activation Motor and electr. calling for 220...240 V AC, 220...250 V DC Activation solenoid 220...250 V DC With 1st auxiliary release Undervoltage release "R", F3 220...240 V AC, 220...250 V DC instantaneous With 2nd auxiliary release Shunt release "F", F2 220...240 V AC, 220...250 V DC switch position-depending Auxiliary current switch 2 NC+2 NO 2-piece shutter with sealing cap against unauthorized switching off with door sealing frame |
| Ampere/Current Rating | 2500 A |
| Breaking Capacity Icu | 66 kA |
| No. Of Poles | 4 Pole |
| Protection Type | Isolator Type ACB |
| Operating Type | Electrical Draw Out |
| Rated Voltage (V) | 500V AC |
In stock
From Yeshwanthpur Warehouse , Bangalore
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Siemens |
|---|---|
| Model | 3WT - Siemens |
| Reference No | 3WT82564UN345AB2 |
| Manufacturer Details | Siemens Limited - Thane Belapur Road Kalwa, Navi Mumbai - 400708, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800 209 0987 |
| Manufacturer Product Name | f.m. non-auto. air circ. br. 4-pole, size 2 In=2500A to 500V, 50/60Hz AC Icu=66kA at 500V with guide frame Motorized/manual operating mechanism with memory with electrical and mechanical activation Motor and electr. calling for 220...240 V AC, 220...250 V DC Activation solenoid 220...250 V DC With 1st auxiliary release Undervoltage release "R", F3 220...240 V AC, 220...250 V DC instantaneous With 2nd auxiliary release Shunt release "F", F2 220...240 V AC, 220...250 V DC switch position-depending Auxiliary current switch 2 NC+2 NO 2-piece shutter with sealing cap against unauthorized switching off with door sealing frame |
| Ampere/Current Rating | 2500 A |
| Breaking Capacity Icu | 66 kA |
| No. Of Poles | 4 Pole |
| Protection Type | Isolator Type ACB |
| Operating Type | Electrical Draw Out |
| Rated Voltage (V) | 500V AC |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.