| Brand | Anchor by Panasonic |
|---|---|
| Model | Rider - Anchor |
| Reference No | 47202 |
| Manufacturer Details | Panasonic Life Solutions India Pvt. Ltd.3rd Floor, B Wing, i Think Techno Campus,Pokhran Road No-2, Thane (West),Thane - 400 607, Maharashtra, India |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Anchor by Panasonic |
|---|---|
| Model | Rider - Anchor |
| Reference No | 47202 |
| Manufacturer Details | Panasonic Life Solutions India Pvt. Ltd.3rd Floor, B Wing, i Think Techno Campus,Pokhran Road No-2, Thane (West),Thane - 400 607, Maharashtra, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 022-41304130 022-61406140 |
| Ampere/Current Rating | 6/10 A |
| Colour | White |
| Modules | 2 Modules |
| Ways | 2 Ways |
| Rated Voltage (V) | 240V AC |
Anchor Rider 47202, 6 A electrical switch is designed to offer flexible control from two different points, making it a smart solution for staircases, long hallways, or larger rooms. Crafted by Anchor by Panasonic, the 6 Amp switch features a durable build with a clean white finish that seamlessly integrates with modern interiors. Its 2-module size ensures a comfortable grip and smooth operation, making it practical for both residential and commercial spaces. Engineered for long-lasting performance and easy installation, the Anchor Rider 47202 switch supports 240V AC power and is built to meet high-quality safety standards.
Anchor Rider 47202 Key Highlights
Order the Anchor Rider 47202 White Switch 6 A, 2 Module, 2 Way now at an unbeatable price from Eleczo – India’s premier online electrical store. Experience hassle-free shopping with immediate dispatch, secure payment options, attractive bulk discounts, and professional support provided by Mohan Exim India Pvt Ltd, the authorized Anchor switch dealer and distributor.
|
Anchor Rider Price List |
Product Features:
|
Source: Anchor Rider 47202 |
|
1 Lac Operations |
Long operational life. No need to worry for years to come. |
|
Captive Screws |
Screws do not fall away |
|
IP20 Protection |
No access of live parts by finger and hence safe. |
|
ISI Benchmark |
Surpasses ISI benchmark by an impressive 60,000 on/off operations. |
|
Arc Shield |
Safety of operations ensured with arc shield. |
|
Anchor 47202 Technical Data |
In stock
From Chamrajpet Warehouse , Bangalore
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Anchor by Panasonic |
|---|---|
| Model | Rider - Anchor |
| Reference No | 47202 |
| Manufacturer Details | Panasonic Life Solutions India Pvt. Ltd.3rd Floor, B Wing, i Think Techno Campus,Pokhran Road No-2, Thane (West),Thane - 400 607, Maharashtra, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 022-41304130 022-61406140 |
| Ampere/Current Rating | 6/10 A |
| Colour | White |
| Modules | 2 Modules |
| Ways | 2 Ways |
| Rated Voltage (V) | 240V AC |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.