| Brand | Anchor by Panasonic |
|---|---|
| Model | Roma Plus - Anchor |
| Reference No | 289205 |
| Manufacturer Details | Panasonic Life Solutions India Pvt. Ltd.3rd Floor, B Wing, i Think Techno Campus,Pokhran Road No-2, Thane (West),Thane - 400 607, Maharashtra, India |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Anchor by Panasonic |
|---|---|
| Model | Roma Plus - Anchor |
| Reference No | 289205 |
| Manufacturer Details | Panasonic Life Solutions India Pvt. Ltd.3rd Floor, B Wing, i Think Techno Campus,Pokhran Road No-2, Thane (West),Thane - 400 607, Maharashtra, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 022-41304130 022-61406140 |
| Ampere/Current Rating | 6/10 A |
| Colour | White |
| Modules | 2 Modules |
| Rated Voltage (V) | 240V AC |
The Anchor Roma Plus 289205, designed by Anchor by Panasonic, offers a sleek and efficient solution for modern electrical setups. With a 6/10 A current rating and 240V AC operation, this bell push switch ensures reliable and safe performance for bell systems and other low-power applications. Its compact 2 Module design offers a broader, more substantial interface while fitting seamlessly into modular switchboards, and the bell push mechanism ensures a quick and reliable ring with every press. This bell push switch lights up with an indicator, ensuring it's always visible and letting you know it's functioning—even in low-light conditions. The elegant White finish blends effortlessly with various interior styles, making it a perfect fit for both residential and commercial environments. Built for durability and safety, the Anchor Roma Plus bell push switch seamlessly blends style with functionality to deliver reliable, long-lasting performance.
Anchor Roma Plus 289205 Key Highlights
Shop the Anchor Roma Plus 289205, White Bell Push Switch 6/10 Ampere, 2 Module online at the best price from Eleczo, India’s premier online destination for electrical products. Benefit from hassle-free shopping with same-day dispatch, secure payment options, and attractive bulk order discounts, backed by Mohan Exim India Pvt Ltd the authorized Anchor Roma Plus Bell Push Switch Dealer and Distributor.
|
Anchor Roma Plus 289205 Price List |
|
Source: Anchor Roma Plus 289205 |
|
Ampere/Current Rating |
6/10 Ampere |
|
Module |
2 Module |
|
Colour |
White |
|
Rated Voltage (V) |
240V AC |
|
Reference No |
289205 |
|
Anchor Roma Plus 289205 Technical Data |
In stock
From Chamrajpet Warehouse , Bangalore
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Anchor by Panasonic |
|---|---|
| Model | Roma Plus - Anchor |
| Reference No | 289205 |
| Manufacturer Details | Panasonic Life Solutions India Pvt. Ltd.3rd Floor, B Wing, i Think Techno Campus,Pokhran Road No-2, Thane (West),Thane - 400 607, Maharashtra, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 022-41304130 022-61406140 |
| Ampere/Current Rating | 6/10 A |
| Colour | White |
| Modules | 2 Modules |
| Rated Voltage (V) | 240V AC |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.