| Brand | Anchor by Panasonic |
|---|---|
| Model | Vision - Anchor |
| Reference No | WIM5012 |
| Manufacturer Details | Panasonic Life Solutions India Pvt. Ltd.3rd Floor, B Wing, i Think Techno Campus,Pokhran Road No-2, Thane (West),Thane - 400 607, Maharashtra, India |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Anchor by Panasonic |
|---|---|
| Model | Vision - Anchor |
| Reference No | WIM5012 |
| Manufacturer Details | Panasonic Life Solutions India Pvt. Ltd.3rd Floor, B Wing, i Think Techno Campus,Pokhran Road No-2, Thane (West),Thane - 400 607, Maharashtra, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 022-41304130 022-61406140 |
| Ampere/Current Rating | 6/10 A |
| Colour | White |
| Modules | 1 Module |
| Ways | 2 Ways |
| Rated Voltage (V) | 240V AC |
Anchor Vision WIM5012, 10 Amp White switch is designed for efficiency and modern interiors. Crafted by Anchor by Panasonic, this 10 Amp switch operates at 240V AC, making it ideal for everyday electrical applications in both homes and offices. The 1-module, 2-way configuration enables convenient control of a single point from two different locations with ease, while its sleek white finish blends perfectly into any wall or decor style. Compact yet reliable, it ensures smooth and safe performance for lighting or appliance circuits.
Anchor Vision WIM5012 Key Highlights:
Order the Anchor Vision WIM5012 White Switch 10 A, 1 Module, 2 Way now at an unbeatable price from Eleczo – India’s premier online electrical store. Experience hassle-free shopping with immediate dispatch, secure payment options, attractive bulk discounts, and the reliable support of Mohan Exim India Pvt Ltd, the authorised Anchor Switch Dealer & Distributor.
|
Anchor Vision Price List |
Product Features:
|
Source: Anchor Vision WIM5012 |
|
Screw-less Terminal |
Faster wiring and prevents wire loosening. |
|
New Functional Matte Finish |
Specially textured surface with matte finish. |
|
User-Friendly Mechanism |
Simplified installation process with |
|
Ampere/Current Rating |
6/10 A |
|
Modules |
1 Module |
|
Rated Voltage |
240V AC |
|
Ways |
2 ways |
|
Anchor WIM5012 Technical Data |
In stock
From Chamrajpet Warehouse , Bangalore
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Anchor by Panasonic |
|---|---|
| Model | Vision - Anchor |
| Reference No | WIM5012 |
| Manufacturer Details | Panasonic Life Solutions India Pvt. Ltd.3rd Floor, B Wing, i Think Techno Campus,Pokhran Road No-2, Thane (West),Thane - 400 607, Maharashtra, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 022-41304130 022-61406140 |
| Ampere/Current Rating | 6/10 A |
| Colour | White |
| Modules | 1 Module |
| Ways | 2 Ways |
| Rated Voltage (V) | 240V AC |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.