| Brand | Anchor by Panasonic |
|---|---|
| Model | Vision - Anchor |
| Reference No | WIM50212 |
| Manufacturer Details | Panasonic Life Solutions India Pvt. Ltd.3rd Floor, B Wing, i Think Techno Campus,Pokhran Road No-2, Thane (West),Thane - 400 607, Maharashtra, India |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Anchor by Panasonic |
|---|---|
| Model | Vision - Anchor |
| Reference No | WIM50212 |
| Manufacturer Details | Panasonic Life Solutions India Pvt. Ltd.3rd Floor, B Wing, i Think Techno Campus,Pokhran Road No-2, Thane (West),Thane - 400 607, Maharashtra, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 022-41304130 022-61406140 |
| Ampere/Current Rating | 16 A |
| Colour | White |
| Modules | 2 Modules |
| Ways | 1 Way |
| Rated Voltage (V) | 240V AC |
Anchor Vision WIM50212, 16 Amp White electrical switch engineered by Anchor by Panasonic for performance and style. Designed with a 16 Ampere current rating and operating at 240V AC, this switch is ideal for powering high-load appliances in both residential and commercial spaces. The 2-module, 1-way configuration provides simple single-point control, making it easy to operate devices with safety and convenience. Its bold white finish brings a clean, elegant touch to any modular setup, enhancing the visual appeal of your switch panels.
Anchor Vision WIM50212 Key Highlights:
Order the Anchor Vision WIM50212 White Switch 16 A, 2 Module, 1 Way today at a competitive price only on Eleczo – India’s leading online store for electrical supplies. Enjoy a smooth shopping experience with fast shipping, safe payment options, exclusive bulk deals, and expert assistance from Mohan Exim India Pvt Ltd, the authorised Anchor Switch Dealer & Distributor.
|
Anchor Vision Price List |
Product Features:
|
Source: Anchor Vision WIM50212 |
|
Screw-less Terminal |
Faster wiring and prevents wire loosening. |
|
New Functional Matte Finish |
Specially textured surface with matte finish. |
|
User-Friendly Mechanism |
Simplified installation process with |
|
Ampere/Current Rating |
16 A |
|
Modules |
2 Modules |
|
Rated Voltage |
240V AC |
|
Ways |
1 way |
|
Anchor WIM50212 Technical Data |
In stock
From Chamrajpet Warehouse , Bangalore
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Anchor by Panasonic |
|---|---|
| Model | Vision - Anchor |
| Reference No | WIM50212 |
| Manufacturer Details | Panasonic Life Solutions India Pvt. Ltd.3rd Floor, B Wing, i Think Techno Campus,Pokhran Road No-2, Thane (West),Thane - 400 607, Maharashtra, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 022-41304130 022-61406140 |
| Ampere/Current Rating | 16 A |
| Colour | White |
| Modules | 2 Modules |
| Ways | 1 Way |
| Rated Voltage (V) | 240V AC |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.