| Brand | Anchor by Panasonic |
|---|---|
| Model | Woods - Anchor |
| Reference No | 60034 |
| Manufacturer Details | Panasonic Life Solutions India Pvt. Ltd.3rd Floor, B Wing, i Think Techno Campus,Pokhran Road No-2, Thane (West),Thane - 400 607, Maharashtra, India |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Anchor by Panasonic |
|---|---|
| Model | Woods - Anchor |
| Reference No | 60034 |
| Manufacturer Details | Panasonic Life Solutions India Pvt. Ltd.3rd Floor, B Wing, i Think Techno Campus,Pokhran Road No-2, Thane (West),Thane - 400 607, Maharashtra, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 022-41304130 022-61406140 |
| Ampere/Current Rating | 6/10 A |
| Colour | White |
| Modules | 2 Modules |
| Ways | 1 Way |
| Rated Voltage (V) | 240V AC |
The Anchor Woods 60034 10 Amp White SP Switch comes with 2 modules and 1 way, offering smooth operation and top-notch performance, ideal for both home and office installations. Designed to handle a 10A current rating at 240V AC, this switch delivers safe and efficient power control for your lighting and electrical devices. The clean white finish blends effortlessly with modern switchboards, offering a sleek and consistent look across your interiors. This Anchor 10 Amp switch not only ensures high-quality performance over an extended period but also adds a layer of safety to your entire interior environment. Its larger 2-module design provides better grip and easy usability, making it perfect for everyday use.
Anchor Woods 60034 Key Highlights
Now shop for the Anchor Woods 60034 White Switch 10 A, 2 Module, 1 Way online at Eleczo – India's most trusted online electrical store. Enjoy secure payments, fast dispatch, and bulk order support, all backed by Mohan Exim India Pvt Ltd, the authorised Anchor Switch Dealer & Distributor.
|
Anchor Woods Price List |
|
Source: Anchor Woods 60034 |
|
1 Lac Operations |
Long operational life. No need to worry for years to come. |
|
Captive Screws |
Screws do not fall away |
|
IP20 Protection |
No access of live parts by finger and hence safe. |
|
ISI Benchmark |
Surpasses ISI benchmark by an impressive 60,000 on/off operations. |
|
BIS Compliance |
Entire range adheres to BIS Requirements. |
|
Colour |
White |
|
Rated Voltage(V) |
240 V AC |
|
Ampere/Current Rating |
10 A |
|
Modules |
2 Modules |
|
Ways |
1 Way |
|
Anchor 60034 Technical Data |
In stock
From Chamrajpet Warehouse , Bangalore
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Anchor by Panasonic |
|---|---|
| Model | Woods - Anchor |
| Reference No | 60034 |
| Manufacturer Details | Panasonic Life Solutions India Pvt. Ltd.3rd Floor, B Wing, i Think Techno Campus,Pokhran Road No-2, Thane (West),Thane - 400 607, Maharashtra, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 022-41304130 022-61406140 |
| Ampere/Current Rating | 6/10 A |
| Colour | White |
| Modules | 2 Modules |
| Ways | 1 Way |
| Rated Voltage (V) | 240V AC |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.