| Brand | C&S Electric |
|---|---|
| Model | WiNtrip - C&S Electric |
| Reference No | CSRB4P63A30 |
| Manufacturer Details | C&S Electric - 210, 211 and 212, Second Floor, Salcon Aurum Building, Plot No. 4, Jasola District Centre, New Delhi- 110025, India |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | C&S Electric |
|---|---|
| Model | WiNtrip - C&S Electric |
| Reference No | CSRB4P63A30 |
| Manufacturer Details | C&S Electric - 210, 211 and 212, Second Floor, Salcon Aurum Building, Plot No. 4, Jasola District Centre, New Delhi- 110025, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800-572-2012 |
| Ampere/Current Rating | 63 A |
| No. Of Poles | 4 Pole |
| Rated Voltage (V) | 415V AC |
| Tripping Characteristic | Type AC |
| Tripping Sensitivity | 30 mA |
In stock
From Peenya Warehouse , Bangalore
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | C&S Electric |
|---|---|
| Model | WiNtrip - C&S Electric |
| Reference No | CSRB4P63A30 |
| Manufacturer Details | C&S Electric - 210, 211 and 212, Second Floor, Salcon Aurum Building, Plot No. 4, Jasola District Centre, New Delhi- 110025, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800-572-2012 |
| Ampere/Current Rating | 63 A |
| No. Of Poles | 4 Pole |
| Rated Voltage (V) | 415V AC |
| Tripping Characteristic | Type AC |
| Tripping Sensitivity | 30 mA |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.