| Brand | Delta |
|---|---|
| Model | C2000 Series - Delta |
| Reference No | VFD022C43A-21 |
| Manufacturer Details | Delta Electronics India Pvt.Ltd. Ozone Manay Tech Park, A Block, 3rd Floor, Survey No. 56/18 & 55/9, Hosur Road, Hongasandra Village, Bangalore-560068, India |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Delta |
|---|---|
| Model | C2000 Series - Delta |
| Reference No | VFD022C43A-21 |
| Manufacturer Details | Delta Electronics India Pvt.Ltd. Ozone Manay Tech Park, A Block, 3rd Floor, Survey No. 56/18 & 55/9, Hosur Road, Hongasandra Village, Bangalore-560068, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], +91 80 67164750, +91 80 67164777 |
| Motor Rating | 2.2 kW / 3 HP |
| Amps | 4 Amps |
| Input Voltage | 460V AC |
| No Of Phase | 3 Phase |
| Height | 250 mm |
| Width | 130 mm |
| Depth | 170 mm |
| IP Protection | IP 20 UL Type |
| Keypad Inbuilt | NO |
| Braking Chopper | YES |
| EMC Filter | NO |
| Display Type | LCD Display Unit |
| DC Choke | NO |
| InBuilt PLC | YES |
| Mounting Type | Wall Mount |
The Delta VFD, VFD022C43A-21, 2.2 kW, 3 HP, Three Phase Variable Frequency Drive (C2000 Series) is engineered for dynamic load handling and adaptive speed regulation in industrial and commercial automation systems. Combined logic processing up to 10k-steps together with real time clock, compatible with CANopen master/ slave, Modbus and common fieldbus protocol through optional cards. Delta 3 Phase VFD , VFD022C43A-21, offers 2.2 kW motor rating. This Delta VFD is designed to handle a 3-phase input at 460 V and is rated to control 3 HP motors with precision. It offers smooth motor operation, making it ideal for commercial workshops, industrial automation, and HVAC systems.
The Delta VFD022C43A-21 Key Highlights
Shop now the Delta VFD022C43A-21, 2.2 KW, 3 Phase ,3 HP VFD online from Eleczo – India’s Largest Online Electrical Store. Explore highly discounted rates along with exclusive bulk order benefits. Enjoy a seamless shopping journey that includes secure checkout and multiple safe payment options, fast dispatch services, and nationwide delivery. All backed by expert support from Mohan Exim India Pvt. Ltd .
|
Delta C2000 Series VFD022C43A-21 Price List |
Product features
|
Source: Delta C2000 Series VFD022C43A-21 |
|
Model VFD |
022 |
|
HP Rating |
3 HP |
|
Motor Rating |
2.2 kW |
|
Frame Size |
A |
|
Operating Voltage Range |
323 ~ 528 VAC |
|
Rated Voltage / Frequency |
3-phase AC 380 V ~ 480 V ( -15% ~ +10%), 50 / 60 Hz |
|
Delta C2000 Series VFD022C43A-21 |
Out of stock
Tentative by 24 May
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Delta |
|---|---|
| Model | C2000 Series - Delta |
| Reference No | VFD022C43A-21 |
| Manufacturer Details | Delta Electronics India Pvt.Ltd. Ozone Manay Tech Park, A Block, 3rd Floor, Survey No. 56/18 & 55/9, Hosur Road, Hongasandra Village, Bangalore-560068, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], +91 80 67164750, +91 80 67164777 |
| Motor Rating | 2.2 kW / 3 HP |
| Amps | 4 Amps |
| Input Voltage | 460V AC |
| No Of Phase | 3 Phase |
| Height | 250 mm |
| Width | 130 mm |
| Depth | 170 mm |
| IP Protection | IP 20 UL Type |
| Keypad Inbuilt | NO |
| Braking Chopper | YES |
| EMC Filter | NO |
| Display Type | LCD Display Unit |
| DC Choke | NO |
| InBuilt PLC | YES |
| Mounting Type | Wall Mount |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.