| Brand | Delta |
|---|---|
| Model | C2000 Series - Delta |
| Reference No | VFD1100C43A-00 |
| Manufacturer Details | Delta Electronics India Pvt.Ltd. Ozone Manay Tech Park, A Block, 3rd Floor, Survey No. 56/18 & 55/9, Hosur Road, Hongasandra Village, Bangalore-560068, India |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Delta |
|---|---|
| Model | C2000 Series - Delta |
| Reference No | VFD1100C43A-00 |
| Manufacturer Details | Delta Electronics India Pvt.Ltd. Ozone Manay Tech Park, A Block, 3rd Floor, Survey No. 56/18 & 55/9, Hosur Road, Hongasandra Village, Bangalore-560068, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], +91 80 67164750, +91 80 67164777 |
| Motor Rating | 110 kW / 150 HP |
| Input Voltage | 460V AC |
| No Of Phase | 3 Phase |
| Height | 589 mm |
| Width | 370 mm |
| Depth | 300 mm |
| Keypad Inbuilt | NO |
| Braking Chopper | NO |
| EMC Filter | NO |
| Display Type | LCD Display Unit |
| DC Choke | YES |
| InBuilt PLC | YES |
The Delta VFD1100C43A-00, 110 kW, 150 HP, Three Phase Variable Frequency Drive (C2000 Series) is a robust and high-capacity drive tailored for large-scale industrial machinery and critical process automation. It is designed on a sensor less vector control which offers precise torque reaction, excellent speed response, and smooth operation in high load variations. Delta 3 Phase VFD, VFD1100C43A-00, is a 3-phase variable frequency drive designed for 110 kW motor control. This Delta VFD is designed to handle a 3-phase input at 460 V and is rated to control 150 HP motors with precision. It is part of the Delta C2000 series, built for high-load, mission-critical industrial systems. Common applications include large-scale water pumping stations, steel processing equipment, heavy-duty compressors, and industrial centrifuges, where reliable torque, precise speed regulation, and energy efficiency are essential.
The Delta VFD1100C43A-00 Key Highlights
Shop now the Delta VFD1100C43A-00, 110 KW, 3 Phase ,150 HP VFD online from Eleczo – India’s Largest Online Electrical Store. Explore highly discounted rates along with exclusive bulk order benefits. Enjoy a seamless shopping journey that includes secure checkout and multiple safe payment options, fast dispatch services, and nationwide delivery. All backed by expert support from Mohan Exim India Pvt. Ltd.
|
Delta VFD C2000 Series VFD1100C43A-00 Price List |
Product features
|
Source:Delta VFD C2000 Series VFD1100C43A-00 |
|
Model VFD |
110 |
|
HP Rating |
150 HP |
|
Motor Rating |
110 kW |
|
Frame Size |
B |
|
Operating Voltage Range |
323 ~ 528 VAC |
|
Rated Voltage / Frequency |
3-phase AC 380 V ~ 480 V ( -15% ~ +10%), 50 / 60 Hz |
|
Delta C2000 Series VFD1100C43A-00 |
Out of stock
Tentative by 24 May
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Delta |
|---|---|
| Model | C2000 Series - Delta |
| Reference No | VFD1100C43A-00 |
| Manufacturer Details | Delta Electronics India Pvt.Ltd. Ozone Manay Tech Park, A Block, 3rd Floor, Survey No. 56/18 & 55/9, Hosur Road, Hongasandra Village, Bangalore-560068, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], +91 80 67164750, +91 80 67164777 |
| Motor Rating | 110 kW / 150 HP |
| Input Voltage | 460V AC |
| No Of Phase | 3 Phase |
| Height | 589 mm |
| Width | 370 mm |
| Depth | 300 mm |
| Keypad Inbuilt | NO |
| Braking Chopper | NO |
| EMC Filter | NO |
| Display Type | LCD Display Unit |
| DC Choke | YES |
| InBuilt PLC | YES |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.