| Brand | Delta |
|---|---|
| Model | C2000 Series - Delta |
| Reference No | VFD1600C43A-00 |
| Manufacturer Details | Delta Electronics India Pvt.Ltd. Ozone Manay Tech Park, A Block, 3rd Floor, Survey No. 56/18 & 55/9, Hosur Road, Hongasandra Village, Bangalore-560068, India |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Delta |
|---|---|
| Model | C2000 Series - Delta |
| Reference No | VFD1600C43A-00 |
| Manufacturer Details | Delta Electronics India Pvt.Ltd. Ozone Manay Tech Park, A Block, 3rd Floor, Survey No. 56/18 & 55/9, Hosur Road, Hongasandra Village, Bangalore-560068, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], +91 80 67164750, +91 80 67164777 |
| Motor Rating | 160 kW / 220 HP |
| Input Voltage | 460V AC |
| No Of Phase | 3 Phase |
| Height | 800 mm |
| Width | 420 mm |
| Depth | 300 mm |
| IP Protection | IP 20 UL Type |
| Keypad Inbuilt | NO |
| Braking Chopper | NO |
| EMC Filter | NO |
| Display Type | LCD Display Unit |
| DC Choke | YES |
| InBuilt PLC | YES |
| Mounting Type | Wall Mount |
The Delta VFD1600C43A-00, 160 kW, 220 HP, Three Phase Variable Frequency Drive (C2000 Series) is a robust, high-efficiency VFD designed for critical high-load industrial applications. Has a built-in PLC that allows programmer-defined logic control, up to 10k steps with programming using Delta WPLSoft and allows easy automation without an external controller. Delta 3 Phase VFD, VFD1600C43A-00, is a 3-phase variable frequency drive designed for 160 kW motor control. This Delta VFD is designed to handle a 3-phase input at 460 V and is rated to control 220 HP motors with precision.
The Delta VFD1600C43A-00 Key Highlights
Shop now the Delta VFD1600C43A-00, 160 KW, 3 Phase ,220 HP VFD online from Eleczo – India’s Largest Online Electrical Store. Explore highly discounted rates along with exclusive bulk order benefits. Enjoy a seamless shopping journey that includes secure checkout and multiple safe payment options, fast dispatch services, and nationwide delivery. All backed by expert support from Mohan Exim India Pvt. Ltd.
|
Delta VFD C2000 Series VFD1600C43A-00 Price List |
Product features
|
Source:Delta VFD C2000 Series VFD1600C43A-00 |
|
Model VFD |
1600 |
|
HP Rating |
220 HP |
|
Motor Rating |
160 kW |
|
Frame Size |
F |
|
Operating Voltage Range |
323 ~ 528 VAC |
|
Rated Voltage / Frequency |
3-phase AC 380 V ~ 480 V ( -15% ~ +10%), 50 / 60 Hz |
|
Delta C2000 Series VFD1600C43A-00 |
Out of stock
Tentative by 24 May
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Delta |
|---|---|
| Model | C2000 Series - Delta |
| Reference No | VFD1600C43A-00 |
| Manufacturer Details | Delta Electronics India Pvt.Ltd. Ozone Manay Tech Park, A Block, 3rd Floor, Survey No. 56/18 & 55/9, Hosur Road, Hongasandra Village, Bangalore-560068, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], +91 80 67164750, +91 80 67164777 |
| Motor Rating | 160 kW / 220 HP |
| Input Voltage | 460V AC |
| No Of Phase | 3 Phase |
| Height | 800 mm |
| Width | 420 mm |
| Depth | 300 mm |
| IP Protection | IP 20 UL Type |
| Keypad Inbuilt | NO |
| Braking Chopper | NO |
| EMC Filter | NO |
| Display Type | LCD Display Unit |
| DC Choke | YES |
| InBuilt PLC | YES |
| Mounting Type | Wall Mount |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.