| Brand | Delta |
|---|---|
| Model | C2000 Series - Delta |
| Reference No | VFD300C43A-21 |
| Manufacturer Details | Delta Electronics India Pvt.Ltd. Ozone Manay Tech Park, A Block, 3rd Floor, Survey No. 56/18 & 55/9, Hosur Road, Hongasandra Village, Bangalore-560068, India |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Delta |
|---|---|
| Model | C2000 Series - Delta |
| Reference No | VFD300C43A-21 |
| Manufacturer Details | Delta Electronics India Pvt.Ltd. Ozone Manay Tech Park, A Block, 3rd Floor, Survey No. 56/18 & 55/9, Hosur Road, Hongasandra Village, Bangalore-560068, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], +91 80 67164750, +91 80 67164777 |
| Motor Rating | 30 kW / 40 HP |
| Amps | 60 Amps |
| Input Voltage | 460V AC |
| No Of Phase | 3 Phase |
| Height | 400 mm |
| Width | 250 mm |
| Depth | 210 mm |
| Keypad Inbuilt | NO |
| Braking Chopper | YES |
| EMC Filter | NO |
| Display Type | LCD Display Unit |
| DC Choke | NO |
| InBuilt PLC | YES |
The Delta VFD300C43A-21, 30 kW, 40 HP, Three Phase Variable Frequency Drive (C2000 Series) is purpose-built for high-capacity industrial applications requiring advanced motor coordination and automation-ready performance. It has sensor less VFD powered with a vector control that provides smooth operation and very accurate torque control through all varying load conditions. Delta 3 Phase VFD VFD300C43A-21, is a 3-phase variable frequency drive designed for 30 kW motor control. This Delta VFD is designed to handle a 3-phase input at 460 V and is rated to control 40 HP motors with precision. In the Delta C2000 series, it is ideal for high-demand industrial applications such as centrifugal compressors, large-scale water treatment pumps, industrial dryers, and material extrusion systems. With advanced features like sensor less vector control, built-in PLC, dynamic braking, and multi-pump control, it ensures stable operation, energy efficiency, and intelligent process control.
The Delta VFD300C43A-21 Key Highlights
Shop now the Delta VFD300C43A-21, 30 KW, 3 Phase ,40 HP VFD online from Eleczo – India’s Largest Online Electrical Store. Explore highly discounted rates along with exclusive bulk order benefits. Enjoy a seamless shopping journey that includes secure checkout and multiple safe payment options, fast dispatch services, and nationwide delivery. All backed by expert support from Mohan Exim India Pvt. Ltd .
|
Delta VFD C2000 Series VFD300C43A-21 Price List |
Product features
|
Source: Delta VFD C2000 Series VFD300C43A-21 |
|
Model VFD |
300 |
|
HP Rating |
40 HP |
|
Motor Rating |
30 kW |
|
Frame Size |
C |
|
Operating Voltage Range |
323 ~ 528 VAC |
|
Rated Voltage / Frequency |
3-phase AC 380 V ~ 480 V ( -15% ~ +10%), 50 / 60 Hz |
|
Delta C2000 Series VFD300C43A-21 |
In stock
From Yeshwanthpur Warehouse , Bangalore
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Delta |
|---|---|
| Model | C2000 Series - Delta |
| Reference No | VFD300C43A-21 |
| Manufacturer Details | Delta Electronics India Pvt.Ltd. Ozone Manay Tech Park, A Block, 3rd Floor, Survey No. 56/18 & 55/9, Hosur Road, Hongasandra Village, Bangalore-560068, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], +91 80 67164750, +91 80 67164777 |
| Motor Rating | 30 kW / 40 HP |
| Amps | 60 Amps |
| Input Voltage | 460V AC |
| No Of Phase | 3 Phase |
| Height | 400 mm |
| Width | 250 mm |
| Depth | 210 mm |
| Keypad Inbuilt | NO |
| Braking Chopper | YES |
| EMC Filter | NO |
| Display Type | LCD Display Unit |
| DC Choke | NO |
| InBuilt PLC | YES |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.