| Brand | Delta |
|---|---|
| Model | C2000 Series - Delta |
| Reference No | VFD370C43S-00 |
| Manufacturer Details | Delta Electronics India Pvt.Ltd. Ozone Manay Tech Park, A Block, 3rd Floor, Survey No. 56/18 & 55/9, Hosur Road, Hongasandra Village, Bangalore-560068, India |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Delta |
|---|---|
| Model | C2000 Series - Delta |
| Reference No | VFD370C43S-00 |
| Manufacturer Details | Delta Electronics India Pvt.Ltd. Ozone Manay Tech Park, A Block, 3rd Floor, Survey No. 56/18 & 55/9, Hosur Road, Hongasandra Village, Bangalore-560068, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], +91 80 67164750, +91 80 67164777 |
| Motor Rating | 37 kW / 50 HP |
| Amps | 73 Amps |
| Input Voltage | 460V AC |
| No Of Phase | 3 Phase |
| Height | 500 mm |
| Width | 280 mm |
| Depth | 255 mm |
| Keypad Inbuilt | NO |
| Braking Chopper | NO |
| EMC Filter | NO |
| Display Type | LCD Display Unit |
| DC Choke | YES |
| InBuilt PLC | YES |
The Delta VFD370C43S-00, 37 kW, 50 HP, Three Phase Variable Frequency Drive (C2000 Series) is engineered to meet the demands of heavy-duty industrial operations, delivering high-efficiency drive control and process automation flexibility. Modular design guarantees simple maintenance and fast customization and internal integrations such as PLC and LCD panel simplify the system and minimize the price. The robust design enables work round the clock in tough environments by industry. Delta 3 Phase VFD, VFD370C43S-00, is a 3-phase variable frequency drive designed for 37 kW motor control. This Delta VFD is designed to handle a 3-phase input at 460 V and is rated to control 50 HP motors with precision. As part of the Delta C2000 series, it is well-suited for heavy industrial machinery such as large injection moulding machines, multi-stage pumps, industrial HVAC systems, and automated material handling conveyors. Designed for high-load applications.
The Delta VFD370C43S-00 Key Highlights
Order now the Delta VFD370C43S-00, 37 KW, 3 Phase ,50 HP VFD online from Eleczo – India’s Largest Online Electrical Store. Explore highly discounted rates along with exclusive bulk order benefits. Enjoy a seamless shopping journey that includes secure checkout and multiple safe payment options, fast dispatch services, and nationwide delivery. All backed by expert support from Mohan Exim India Pvt. Ltd .
|
Delta VFD C2000 Series VFD370C43S-00 Price List |
Product features
|
Source:Delta VFD C2000 Series VFD370C43S-00 |
|
Model VFD |
370 |
|
HP Rating |
50 HP |
|
Motor Rating |
37 kW |
|
Frame Size |
D0 |
|
Operating Voltage Range |
323 ~ 528 VAC |
|
Rated Voltage / Frequency |
3-phase AC 380 V ~ 480 V ( -15% ~ +10%), 50 / 60 Hz |
|
Delta C2000 Series VFD370C43S-00 |
In stock
From Yeshwanthpur Warehouse , Bangalore
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Delta |
|---|---|
| Model | C2000 Series - Delta |
| Reference No | VFD370C43S-00 |
| Manufacturer Details | Delta Electronics India Pvt.Ltd. Ozone Manay Tech Park, A Block, 3rd Floor, Survey No. 56/18 & 55/9, Hosur Road, Hongasandra Village, Bangalore-560068, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], +91 80 67164750, +91 80 67164777 |
| Motor Rating | 37 kW / 50 HP |
| Amps | 73 Amps |
| Input Voltage | 460V AC |
| No Of Phase | 3 Phase |
| Height | 500 mm |
| Width | 280 mm |
| Depth | 255 mm |
| Keypad Inbuilt | NO |
| Braking Chopper | NO |
| EMC Filter | NO |
| Display Type | LCD Display Unit |
| DC Choke | YES |
| InBuilt PLC | YES |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.