| Brand | Delta |
|---|---|
| Model | C2000 Series - Delta |
| Reference No | VFD450C43S-00 |
| Manufacturer Details | Delta Electronics India Pvt.Ltd. Ozone Manay Tech Park, A Block, 3rd Floor, Survey No. 56/18 & 55/9, Hosur Road, Hongasandra Village, Bangalore-560068, India |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Delta |
|---|---|
| Model | C2000 Series - Delta |
| Reference No | VFD450C43S-00 |
| Manufacturer Details | Delta Electronics India Pvt.Ltd. Ozone Manay Tech Park, A Block, 3rd Floor, Survey No. 56/18 & 55/9, Hosur Road, Hongasandra Village, Bangalore-560068, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], +91 80 67164750, +91 80 67164777 |
| Motor Rating | 45 kW / 60 HP |
| Amps | 91 Amps |
| Input Voltage | 460V AC |
| No Of Phase | 3 Phase |
| Height | 500 mm |
| Width | 280 mm |
| Depth | 255 mm |
| Keypad Inbuilt | NO |
| Braking Chopper | NO |
| EMC Filter | NO |
| Display Type | LCD Display Unit |
| DC Choke | YES |
| InBuilt PLC | YES |
The Delta VFD450C43S-00, 45 kW, 60 HP, Three Phase Variable Frequency Drive (C2000 Series) is built for intensive industrial applications that demand robust motor performance and intelligent automation control. Having sophisticated sensor less vector control, this VFD can provide high precision torque response, smooth speed control and high operating stability even in complex loading conditions. Delta 3 Phase VFD, VFD450C43S-00, is a 3-phase variable frequency drive designed for 45 kW motor control. This Delta VFD is designed to handle a 3-phase input at 460 V and is rated to control 60 HP motors with precision. In the Delta C2000 series, it is ideal for high-power industrial systems such as cooling towers, centrifugal chillers, large-scale extruders, and heavy-duty compressors, where stable torque, high efficiency, and intelligent control are essential. Built for high-load applications.
The Delta VFD450C43S-00 Key Highlights
Buy now the Delta VFD450C43S-00, 45 KW, 3 Phase ,60 HP VFD online from Eleczo – India’s Largest Online Electrical Store. Explore highly discounted rates along with exclusive bulk order benefits. Enjoy a seamless shopping journey that includes secure checkout and multiple safe payment options, fast dispatch services, and nationwide delivery. All backed by expert support from Mohan Exim India Pvt. Ltd .
|
Delta VFD C2000 Series VFD450C43S-00 Price List |
Product features
|
Source:Delta VFD C2000 Series VFD450C43S-00 |
|
Model VFD |
450 |
|
HP Rating |
60 HP |
|
Motor Rating |
45 kW |
|
Frame Size |
D0 |
|
Operating Voltage Range |
323 ~ 528 VAC |
|
Rated Voltage / Frequency |
3-phase AC 380 V ~ 480 V ( -15% ~ +10%), 50 / 60 Hz |
|
Delta C2000 Series VFD450C43S-00 |
In stock
From Yeshwanthpur Warehouse , Bangalore
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Delta |
|---|---|
| Model | C2000 Series - Delta |
| Reference No | VFD450C43S-00 |
| Manufacturer Details | Delta Electronics India Pvt.Ltd. Ozone Manay Tech Park, A Block, 3rd Floor, Survey No. 56/18 & 55/9, Hosur Road, Hongasandra Village, Bangalore-560068, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], +91 80 67164750, +91 80 67164777 |
| Motor Rating | 45 kW / 60 HP |
| Amps | 91 Amps |
| Input Voltage | 460V AC |
| No Of Phase | 3 Phase |
| Height | 500 mm |
| Width | 280 mm |
| Depth | 255 mm |
| Keypad Inbuilt | NO |
| Braking Chopper | NO |
| EMC Filter | NO |
| Display Type | LCD Display Unit |
| DC Choke | YES |
| InBuilt PLC | YES |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.