| Brand | Delta |
|---|---|
| Model | C2000 Series - Delta |
| Reference No | VFD750C43A-00 |
| Manufacturer Details | Delta Electronics India Pvt.Ltd. Ozone Manay Tech Park, A Block, 3rd Floor, Survey No. 56/18 & 55/9, Hosur Road, Hongasandra Village, Bangalore-560068, India |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Delta |
|---|---|
| Model | C2000 Series - Delta |
| Reference No | VFD750C43A-00 |
| Manufacturer Details | Delta Electronics India Pvt.Ltd. Ozone Manay Tech Park, A Block, 3rd Floor, Survey No. 56/18 & 55/9, Hosur Road, Hongasandra Village, Bangalore-560068, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], +91 80 67164750, +91 80 67164777 |
| Motor Rating | 75 kW / 100 HP |
| Amps | 150 Amps |
| Input Voltage | 460V AC |
| No Of Phase | 3 Phase |
| Width | 330 mm |
| Depth | 275 mm |
| Keypad Inbuilt | NO |
| Braking Chopper | NO |
| EMC Filter | NO |
| Display Type | LCD Display Unit |
| DC Choke | YES |
| InBuilt PLC | YES |
The Delta VFD750C43A-00, 75 kW, 100 HP, Three Phase Variable Frequency Drive (C2000 Series) is designed for heavy industrial applications requiring powerful motor control, system efficiency, and integrated automation capability. The internal design, using add-on modules (I/O cards, communication cards, encoder feedback cards) can also be expanded easily based on modular internal design. Compact panel integration is guaranteed with a space saving frame design. Delta 3 Phase VFD, VFD750C43A-00, is a 3-phase variable frequency drive designed for 75 kW motor control. This Delta VFD is designed to handle a 3-phase input at 460 V and is rated to control 100 HP motors with precision. As part of the Delta C2000 series, it is engineered for heavy industrial operations such as mining conveyors, large-scale chillers, marine pumps, and steel processing lines, where precise motor control, high torque, and continuous reliability are essential. Built for high-load applications.
The Delta VFD750C43A-00 Key Highlights
Purchase the Delta VFD750C43A-00, 75 KW, 3 Phase ,100 HP VFD online from Eleczo – India’s Largest Online Electrical Store. Explore highly discounted rates along with exclusive bulk order benefits. Enjoy a seamless shopping journey that includes secure checkout and multiple safe payment options, fast dispatch services, and nationwide delivery. All backed by expert support from Mohan Exim India Pvt. Ltd
|
Delta VFD C2000 Series VFD750C43A-00 Price List |
Product features
|
Source:Delta VFD C2000 Series VFD750C43A-00 |
|
Model VFD |
750 |
|
HP Rating |
100 HP |
|
Motor Rating |
75 kW |
|
Frame Size |
D |
|
Operating Voltage Range |
323 ~ 528 VAC |
|
Rated Voltage / Frequency |
3-phase AC 380 V ~ 480 V ( -15% ~ +10%), 50 / 60 Hz |
|
Delta C2000 Series VFD750C43A-00 |
Out of stock
Tentative by 24 May
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Delta |
|---|---|
| Model | C2000 Series - Delta |
| Reference No | VFD750C43A-00 |
| Manufacturer Details | Delta Electronics India Pvt.Ltd. Ozone Manay Tech Park, A Block, 3rd Floor, Survey No. 56/18 & 55/9, Hosur Road, Hongasandra Village, Bangalore-560068, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], +91 80 67164750, +91 80 67164777 |
| Motor Rating | 75 kW / 100 HP |
| Amps | 150 Amps |
| Input Voltage | 460V AC |
| No Of Phase | 3 Phase |
| Width | 330 mm |
| Depth | 275 mm |
| Keypad Inbuilt | NO |
| Braking Chopper | NO |
| EMC Filter | NO |
| Display Type | LCD Display Unit |
| DC Choke | YES |
| InBuilt PLC | YES |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.