| Brand | Delta |
|---|---|
| Model | C2000 Series - Delta |
| Reference No | VFD900C43A-00 |
| Manufacturer Details | Delta Electronics India Pvt.Ltd. Ozone Manay Tech Park, A Block, 3rd Floor, Survey No. 56/18 & 55/9, Hosur Road, Hongasandra Village, Bangalore-560068, India |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Delta |
|---|---|
| Model | C2000 Series - Delta |
| Reference No | VFD900C43A-00 |
| Manufacturer Details | Delta Electronics India Pvt.Ltd. Ozone Manay Tech Park, A Block, 3rd Floor, Survey No. 56/18 & 55/9, Hosur Road, Hongasandra Village, Bangalore-560068, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], +91 80 67164750, +91 80 67164777 |
| Motor Rating | 90 kW / 120 HP |
| Input Voltage | 460V AC |
| No Of Phase | 3 Phase |
| Height | 589 mm |
| Width | 370 mm |
| Depth | 300 mm |
| Keypad Inbuilt | NO |
| Braking Chopper | NO |
| EMC Filter | NO |
| Display Type | LCD Display Unit |
| DC Choke | YES |
| InBuilt PLC | YES |
The Delta VFD900C43A-00, 90 kW, 120 HP, Three Phase Variable Frequency Drive (C2000 Series) is engineered for mission-critical industrial operations, offering high-capacity motor control, automation flexibility, and enhanced power quality. It has a user-friendly LCD keypad to provide real time monitoring, diagnostics, and setting of parameters, and removable copy ability with a keypad allows easy cloning of configuration across drives. Delta 3 Phase VFD, VFD900C43A-00, is a 3-phase variable frequency drive designed for 90 kW motor control. This Delta VFD is designed to handle a 3-phase input at 460 V and is rated to control 120 HP motors with precision. As part of the Delta C2000 series, it is well-suited for heavy-duty industrial applications such as metal stamping presses, crane hoist systems, paper mill winders, and large hydraulic machinery, where accurate motor control and high torque delivery are critical. Designed for high-load operations.
The Delta VFD900C43A-00 Key Highlights
Buy now the Delta VFD900C43A-00, 90 KW, 3 Phase ,120 HP VFD online from Eleczo – India’s Largest Online Electrical Store. Explore highly discounted rates along with exclusive bulk order benefits. Enjoy a seamless shopping journey that includes secure checkout and multiple safe payment options, fast dispatch services, and nationwide delivery. All backed by expert support from Mohan Exim India Pvt. Ltd.
|
Delta VFD C2000 Series VFD900C43A-00 Price List |
Product features
|
Source:Delta VFD C2000 Series VFD900C43A-00 |
|
Model VFD |
900 |
|
HP Rating |
120 HP |
|
Motor Rating |
90 kW |
|
Frame Size |
E |
|
Operating Voltage Range |
323 ~ 528 VAC |
|
Rated Voltage / Frequency |
3-phase AC 380 V ~ 480 V ( -15% ~ +10%), 50 / 60 Hz |
|
Delta C2000 Series VFD900C43A-00 |
Out of stock
Tentative by 24 May
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Delta |
|---|---|
| Model | C2000 Series - Delta |
| Reference No | VFD900C43A-00 |
| Manufacturer Details | Delta Electronics India Pvt.Ltd. Ozone Manay Tech Park, A Block, 3rd Floor, Survey No. 56/18 & 55/9, Hosur Road, Hongasandra Village, Bangalore-560068, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], +91 80 67164750, +91 80 67164777 |
| Motor Rating | 90 kW / 120 HP |
| Input Voltage | 460V AC |
| No Of Phase | 3 Phase |
| Height | 589 mm |
| Width | 370 mm |
| Depth | 300 mm |
| Keypad Inbuilt | NO |
| Braking Chopper | NO |
| EMC Filter | NO |
| Display Type | LCD Display Unit |
| DC Choke | YES |
| InBuilt PLC | YES |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.