| Brand | Delta |
|---|---|
| Model | CP2000 Series - Delta |
| Reference No | VFD037CP43B-21 |
| Manufacturer Details | Delta Electronics India Pvt.Ltd. Ozone Manay Tech Park, A Block, 3rd Floor, Survey No. 56/18 & 55/9, Hosur Road, Hongasandra Village, Bangalore-560068, India |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Delta |
|---|---|
| Model | CP2000 Series - Delta |
| Reference No | VFD037CP43B-21 |
| Manufacturer Details | Delta Electronics India Pvt.Ltd. Ozone Manay Tech Park, A Block, 3rd Floor, Survey No. 56/18 & 55/9, Hosur Road, Hongasandra Village, Bangalore-560068, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], +91 80 67164750, +91 80 67164777 |
| Motor Rating | 3.7 kW / 5 HP |
| Input Voltage | 460V AC |
| No Of Phase | 3 Phase |
| Keypad Inbuilt | NO |
| Braking Chopper | YES |
| EMC Filter | NO |
| Display Type | LCD Display Unit |
| DC Choke | NO |
| InBuilt PLC | YES |
The Delta VFD VFD037CP43B-21, 3.7 kW, 5 HP, 3 Phase Variable Frequency Drive (CP2000 Series) is a compact and efficient drive engineered for moderate-duty applications in industrial and commercial environments. This VFD that has sensor less vector control to increase torque response. It has an in-built PLC that assists in fundamental automation and programmable logic functionality, and includes a braking chopper that facilitates control over the motor stop. It has an LCD display unit that provides easy parameter set-up, monitoring, and trouble shoot diagnostics. The VFD is also endowed with the built-in EMC filter to minimize the electromagnetic interference and meets the international safety protocols (CE/UL/cUL), thus making it both safe to operate and internationally certified. Delta 3 Phase VFD, VFD037CP43B-21, is a 3-phase variable frequency drive designed for 3.7 kW motor control. This Delta is designed to handle a 3-phase input at 460 V and is rated to control 5 HP VFD motors with precision.
The Delta VFD037CP43B-21Key Highlights
Purchase the Delta VFD037CP43B-21, 3.7 kW, 3 Phase, delta 5 HP VFD online from Eleczo – India’s Largest Online Electrical Store. Discover highly discounted rates along with exclusive bulk order benefits. Enjoy a seamless shopping journey that includes secure checkout and multiple safe payment options, fast dispatch services, and nationwide delivery. All backed by expert support from Mohan Exim India Pvt. Ltd .
|
Delta VFD CP2000 Series VFD037CP43B-21 Price List |
Product feature
|
Source: Delta VFD CP2000 Series VFD037CP43B-21 |
|
Model VFD |
037 |
|
HP Rating |
5 HP |
|
Motor Rating |
3.7 kW |
|
Frame Size |
A |
|
Delta C200 Series VFD037CP43B-21 |
Out of stock
Tentative by 24 May
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Delta |
|---|---|
| Model | CP2000 Series - Delta |
| Reference No | VFD037CP43B-21 |
| Manufacturer Details | Delta Electronics India Pvt.Ltd. Ozone Manay Tech Park, A Block, 3rd Floor, Survey No. 56/18 & 55/9, Hosur Road, Hongasandra Village, Bangalore-560068, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], +91 80 67164750, +91 80 67164777 |
| Motor Rating | 3.7 kW / 5 HP |
| Input Voltage | 460V AC |
| No Of Phase | 3 Phase |
| Keypad Inbuilt | NO |
| Braking Chopper | YES |
| EMC Filter | NO |
| Display Type | LCD Display Unit |
| DC Choke | NO |
| InBuilt PLC | YES |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.