| Brand | Delta |
|---|---|
| Model | E Series - Delta |
| Reference No | VFD110E43A |
| Manufacturer Details | Delta Electronics India Pvt.Ltd. Ozone Manay Tech Park, A Block, 3rd Floor, Survey No. 56/18 & 55/9, Hosur Road, Hongasandra Village, Bangalore-560068, India |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Delta |
|---|---|
| Model | E Series - Delta |
| Reference No | VFD110E43A |
| Manufacturer Details | Delta Electronics India Pvt.Ltd. Ozone Manay Tech Park, A Block, 3rd Floor, Survey No. 56/18 & 55/9, Hosur Road, Hongasandra Village, Bangalore-560068, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], +91 80 67164750, +91 80 67164777 |
| Motor Rating | 11 kW / 15 HP |
| Input Voltage | 460V AC |
| No Of Phase | 3 Phase |
| Keypad Inbuilt | NO |
| Braking Chopper | YES |
| EMC Filter | Yes |
| DC Choke | NO |
| InBuilt PLC | YES |
The Delta VFD110E43A, 11 kW, 15 HP, Three Phase Variable Frequency Drive (E Series), engineered for moderate-power motor control tasks in space-restricted or high-duty applications. This VFD comes with an in-built PLC with 2,000 steps in it, which enables one to program the logic functions through Delta WPLSoft, and they do not need other automation hardware. It also has a built-in EMC filter to suppress electromagnetic noise, and a special RFI-switch which clears the mains, thus ensuring reliable operation in a commercial or noise sensitive environment. Delta 3 Phase VFD, VFD110E43A, is a 3-phase variable frequency drive designed for 11 kW motor control. This Delta VFD is designed to handle a 3-phase input at 460 V and is rated to control 15 HP motors with precision.
The Delta VFD110E43A Key Highlights
Buy now the Delta, VFD110E43A, 11 KW, 3 Phase, 15 HP VFD online from Eleczo – India’s Largest Online Electrical Store. Explore highly discounted rates along with exclusive bulk order benefits. Enjoy a seamless shopping journey that includes secure checkout and multiple safe payment options, fast dispatch services, and nationwide delivery. All backed by expert support from Mohan Exim India Pvt. Ltd.
|
Delta E Series VFD110E43A Price List |
Product feature
|
Source: Delta E Series VFD110E43A |
|
Voltage Class |
460 VAC |
|
Model Number VFD |
110 |
|
Motor Rating |
11 kW |
|
HP Rating |
15 HP |
|
Model |
E Series - Delta |
|
Reference No |
VFD110E43A |
|
Output Frequency (Hz) |
0.1~599Hz |
|
Source: Delta E Series VFD110E43A |
Out of stock
Tentative by 24 May
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Delta |
|---|---|
| Model | E Series - Delta |
| Reference No | VFD110E43A |
| Manufacturer Details | Delta Electronics India Pvt.Ltd. Ozone Manay Tech Park, A Block, 3rd Floor, Survey No. 56/18 & 55/9, Hosur Road, Hongasandra Village, Bangalore-560068, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], +91 80 67164750, +91 80 67164777 |
| Motor Rating | 11 kW / 15 HP |
| Input Voltage | 460V AC |
| No Of Phase | 3 Phase |
| Keypad Inbuilt | NO |
| Braking Chopper | YES |
| EMC Filter | Yes |
| DC Choke | NO |
| InBuilt PLC | YES |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.