| Brand | Delta |
|---|---|
| Model | EL Series - Delta |
| Reference No | VFD037EL43A |
| Manufacturer Details | Delta Electronics India Pvt.Ltd. Ozone Manay Tech Park, A Block, 3rd Floor, Survey No. 56/18 & 55/9, Hosur Road, Hongasandra Village, Bangalore-560068, India |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Delta |
|---|---|
| Model | EL Series - Delta |
| Reference No | VFD037EL43A |
| Manufacturer Details | Delta Electronics India Pvt.Ltd. Ozone Manay Tech Park, A Block, 3rd Floor, Survey No. 56/18 & 55/9, Hosur Road, Hongasandra Village, Bangalore-560068, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], +91 80 67164750, +91 80 67164777 |
| Motor Rating | 3.7 kW / 5 HP |
| Input Voltage | 460V AC |
| No Of Phase | 3 Phase |
| Keypad Inbuilt | NO |
| Braking Chopper | NO |
| EMC Filter | Yes |
| Display Type | Non Detachable Display Unit |
| DC Choke | NO |
| InBuilt PLC | NO |
The Delta VFD037EL43A, 3.7 kW, 5 HP, general-purpose motor control solution, designed to deliver reliable performance in economical and compact systems, suitable in moderate-duty applications. This VFD has an integrated monitor unit that cannot be detached, that is, it can be monitored and configured directly, and it has an integrated EMC filter to reduce the risk of electromagnetic interference making the product stable in industrial operation. It also incorporates support of Standard Modbus Protocol to facilitate communication with HMI and other automation placements. Delta 3 Phase VFD, VFD037EL43A, is a 3-phase variable frequency drive designed for 3.7 kW motor control. This Delta VFD is designed to handle a 3-phase input at 460 V and is rated to control 5 HP motors with precision.
The Delta VFD037EL43A Key Highlights
Get the Delta VFD037EL43A, 3.7 KW, 3 Phase, 5 HP VFD online from Eleczo – India’s Largest Online Electrical Store. Explore highly discounted rates along with exclusive bulk order benefits. Enjoy a seamless shopping journey that includes secure checkout and multiple safe payment options, fast dispatch services, and nationwide delivery. All backed by expert support from Mohan Exim India Pvt. Ltd .
|
Delta VFD EL Series Price List |
Product features
|
Source: Delta VFD EL Series VFD037EL43A |
|
Model VFD |
037 |
|
HP Rating |
5 HP |
|
Motor Rating |
3.7 kW |
|
Output Frequency (Hz) |
0.1~599Hz |
|
Delta VFD EL Series VFD037EL43A |
Out of stock
Tentative by 24 May
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Delta |
|---|---|
| Model | EL Series - Delta |
| Reference No | VFD037EL43A |
| Manufacturer Details | Delta Electronics India Pvt.Ltd. Ozone Manay Tech Park, A Block, 3rd Floor, Survey No. 56/18 & 55/9, Hosur Road, Hongasandra Village, Bangalore-560068, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], +91 80 67164750, +91 80 67164777 |
| Motor Rating | 3.7 kW / 5 HP |
| Input Voltage | 460V AC |
| No Of Phase | 3 Phase |
| Keypad Inbuilt | NO |
| Braking Chopper | NO |
| EMC Filter | Yes |
| Display Type | Non Detachable Display Unit |
| DC Choke | NO |
| InBuilt PLC | NO |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.