| Brand | Delta |
|---|---|
| Model | EL-W Series - Delta |
| Reference No | VFD022EL43W-1 |
| Manufacturer Details | Delta Electronics India Pvt.Ltd. Ozone Manay Tech Park, A Block, 3rd Floor, Survey No. 56/18 & 55/9, Hosur Road, Hongasandra Village, Bangalore-560068, India |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Delta |
|---|---|
| Model | EL-W Series - Delta |
| Reference No | VFD022EL43W-1 |
| Manufacturer Details | Delta Electronics India Pvt.Ltd. Ozone Manay Tech Park, A Block, 3rd Floor, Survey No. 56/18 & 55/9, Hosur Road, Hongasandra Village, Bangalore-560068, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], +91 80 67164750, +91 80 67164777 |
| Motor Rating | 2.2 kW / 3 HP |
| Amps | 5.5 Amps |
| Input Voltage | 460V AC |
| No Of Phase | 3 Phase |
| Height | 174 mm |
| Width | 100 mm |
| Depth | 136 mm |
| Keypad Inbuilt | NO |
| Braking Chopper | NO |
| EMC Filter | NO |
| Display Type | Non Detachable Display Unit |
| DC Choke | NO |
| InBuilt PLC | NO |
The Delta VFD022EL43W-1, 2.2 kW, 3 HP, three-phase Variable Frequency Drive (VFD) designed for moderate-duty motor control applications. With a rugged yet compact and simple design, it provides efficient performance as well as great reliability in both small industrial as well as commercial environments. This drive has built-in, non-removable, digital panel, enabling it to be configured easily onsite and their states to be monitored. It is multi-speed operable and controllable by three modes, digital keypad, external terminal, and Modbus communication, with better flexibility and compatibility of users and systems. Delta 3 Phase VFD, VFD022EL43W-1, is a 3-phase variable frequency drive designed for 2.2 kW motor control. This Delta VFD is designed to handle a 3-phase input at 460 V and is rated to control 3 HP motors with precision.
The Delta VFD022EL43W-1 Key Highlights
Purchase the Delta VFD022EL43W-1, 2.2 kW, 3 Phase, 3 HP VFD online from Eleczo – India’s Largest Online Electrical Store. Discover highly discounted rates along with exclusive bulk order benefits. Enjoy a seamless shopping journey that includes secure checkout and multiple safe payment options, fast dispatch services, and nationwide delivery. All backed by expert support from Mohan Exim India Pvt. Ltd.
|
Delta EL-W Series VFD022EL43W-1 Price List |
Product features
|
Source: Delta EL-W Series VFD022EL43W-1 |
|
Voltage |
460 V AC |
|
Frame |
B |
|
Motor Rating |
2.2 kW |
|
HP Rating |
3 HP |
|
No Of Phase |
3 Phase |
|
Input Voltage |
3 Ph 380-480V AC |
|
Delta EL-W Series VFD022EL43W-1 Technical Data |
Out of stock
Tentative by 27 May
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Delta |
|---|---|
| Model | EL-W Series - Delta |
| Reference No | VFD022EL43W-1 |
| Manufacturer Details | Delta Electronics India Pvt.Ltd. Ozone Manay Tech Park, A Block, 3rd Floor, Survey No. 56/18 & 55/9, Hosur Road, Hongasandra Village, Bangalore-560068, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], +91 80 67164750, +91 80 67164777 |
| Motor Rating | 2.2 kW / 3 HP |
| Amps | 5.5 Amps |
| Input Voltage | 460V AC |
| No Of Phase | 3 Phase |
| Height | 174 mm |
| Width | 100 mm |
| Depth | 136 mm |
| Keypad Inbuilt | NO |
| Braking Chopper | NO |
| EMC Filter | NO |
| Display Type | Non Detachable Display Unit |
| DC Choke | NO |
| InBuilt PLC | NO |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.