| Brand | Delta |
|---|---|
| Model | ME Series - Delta |
| Reference No | VFD2A7ME43ANNAA |
| Manufacturer Details | Delta Electronics India Pvt.Ltd. Ozone Manay Tech Park, A Block, 3rd Floor, Survey No. 56/18 & 55/9, Hosur Road, Hongasandra Village, Bangalore-560068, India |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Delta |
|---|---|
| Model | ME Series - Delta |
| Reference No | VFD2A7ME43ANNAA |
| Manufacturer Details | Delta Electronics India Pvt.Ltd. Ozone Manay Tech Park, A Block, 3rd Floor, Survey No. 56/18 & 55/9, Hosur Road, Hongasandra Village, Bangalore-560068, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], +91 80 67164750, +91 80 67164777 |
| Motor Rating | 0.75 kW / 1 HP |
| Amps | 2.7 Amps |
| Input Voltage | 460V AC |
| No Of Phase | 3 Phase |
| Height | 128 mm |
| Width | 68 mm |
| Depth | 127 mm |
| Keypad Inbuilt | NO |
| Braking Chopper | NO |
| EMC Filter | NO |
| Display Type | Non Detachable Display Unit |
| DC Choke | NO |
| InBuilt PLC | NO |
The Delta VFD2A7ME43ANNAA, 0.75 kW, 1 HP, three-Phase Variable Frequency Drive (VFD) is a compact and high-performance motor controller, built to meet the demands of small-duty application. It has a Non-Detachable Display Unit that facilitates easy access to user interface and built in Modbus Communication to support the easily accessible connectivity and flexible integration of the system. Its design comes with Built-in Braking Chopper which enhances braking response and authority when slowing down. This drive offers good protection of the motor with High Overload Capability and Safe Torque Off (STO) features, and increases the safety of its operation. Delta 3 Phase VFD, VFD2A7ME43ANNAA, is a 3-phase variable frequency drive designed for 0.75 kW motor control. This Delta VFD is designed to handle a 3-phase input at 460 V and is rated to control 1 HP motors with precision.
The Delta VFD2A7ME43ANNAA Key Highlights
Order now the Delta VFD2A7ME43ANNAA, 0.75 kW, 3 Phase, 1 HP VFD online from Eleczo – India’s Largest Online Electrical Store. Discover highly discounted rates along with exclusive bulk order benefits. Enjoy a seamless shopping journey that includes secure checkout and multiple safe payment options, fast dispatch services, and nationwide delivery. All backed by expert support from Mohan Exim India Pvt. Ltd.
|
Delta ME Series VFD2A7ME43ANNAA Price List |
Product feature
|
Source: Delta ME Series VFD2A7ME43ANNAA |
|
Frame |
B |
|
Motor Rating |
0.75 kW |
|
HP Rating |
1 Hp |
|
Carrier Frequency (kHz) |
2 ~ 15 (Default 4) |
|
Brake Chopper |
Built-in |
|
Cooling Method |
Natural air cooling |
|
Input Voltage / Frequency |
Three-phase AC, 380V~480V (-15% ~ + 10%), 50 / 60Hz |
|
Reference No |
VFD2A7ME43ANNAA |
|
Source: Delta MS Series VFD2A7ME43ANNAA |
In stock
From Yeshwanthpur Warehouse , Bangalore
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Delta |
|---|---|
| Model | ME Series - Delta |
| Reference No | VFD2A7ME43ANNAA |
| Manufacturer Details | Delta Electronics India Pvt.Ltd. Ozone Manay Tech Park, A Block, 3rd Floor, Survey No. 56/18 & 55/9, Hosur Road, Hongasandra Village, Bangalore-560068, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], +91 80 67164750, +91 80 67164777 |
| Motor Rating | 0.75 kW / 1 HP |
| Amps | 2.7 Amps |
| Input Voltage | 460V AC |
| No Of Phase | 3 Phase |
| Height | 128 mm |
| Width | 68 mm |
| Depth | 127 mm |
| Keypad Inbuilt | NO |
| Braking Chopper | NO |
| EMC Filter | NO |
| Display Type | Non Detachable Display Unit |
| DC Choke | NO |
| InBuilt PLC | NO |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.