| Brand | Delta |
|---|---|
| Model | MS Series - Delta |
| Reference No | VFD5A5MS43ANSAA |
| Manufacturer Details | Delta Electronics India Pvt.Ltd. Ozone Manay Tech Park, A Block, 3rd Floor, Survey No. 56/18 & 55/9, Hosur Road, Hongasandra Village, Bangalore-560068, India |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Delta |
|---|---|
| Model | MS Series - Delta |
| Reference No | VFD5A5MS43ANSAA |
| Manufacturer Details | Delta Electronics India Pvt.Ltd. Ozone Manay Tech Park, A Block, 3rd Floor, Survey No. 56/18 & 55/9, Hosur Road, Hongasandra Village, Bangalore-560068, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], +91 80 67164750, +91 80 67164777 |
| Motor Rating | 2.2 kW / 3 HP |
| Amps | 6.5 Amps |
| Input Voltage | 460V AC |
| No Of Phase | 3 Phase |
| Height | 157 mm |
| Width | 87 mm |
| Depth | 152 mm |
| Keypad Inbuilt | NO |
| Braking Chopper | NO |
| EMC Filter | NO |
| Display Type | Detachable Display Unit |
| DC Choke | NO |
| InBuilt PLC | NO |
The Delta VFD VFD5A5MS43ANSAA, 2.2 kW, 3 HP, three Phase Variable Frequency Drive (MS Series) is designed for moderate-duty industrial and commercial applications requiring precision motor control, safety, and flexible installation. The drive has an automation ready design that is suited to installation where devices can be automated easily, it has a built-in PLC program with 2K steps capacity so that it can provide the simplest control logic without using another controller. The remote operation and ease of panel flexibility is done using the removable 5-digit LED keypad. Safe Torque Off (SIL2/PLd)- compliant safety ensures that deceleration will be smooth and tightly controlled everywhere with built-in brake choppers in the entire MS series. Delta 3 Phase VFD, VFD5A5MS43ANSAA, is a 3-phase variable frequency drive designed for 2.2 kW motor control. This Delta VFD is designed to handle a 3-phase input at 460 V and is rated to control 3 HP motors with precision.
The Delta VFD5A5MS43ANSAA Key Highlights
Order now the Delta VFD5A5MS43ANSAA, 2.2 kW, 3 Phase, 3 HP VFD online from Eleczo – India’s Largest Online Electrical Store. Discover highly discounted rates along with exclusive bulk order benefits. Enjoy a seamless shopping journey that includes secure checkout and multiple safe payment options, fast dispatch services, and nationwide delivery. All backed by expert support from Mohan Exim India Pvt. Ltd.
|
Delta MS Series VFD5A5MS43ANSAA Price List |
Product features
|
Source: Delta MS Series VFD5A5MS43ANSAA |
|
Frame |
C |
|
Motor Rating |
2.2 kW |
|
HP Rating |
3 Hp |
|
Carrier Frequency (kHz) |
2 ~ 15 kHZ(default kHZ) |
|
Brake Chopper |
Built-in |
|
Cooling Method |
Fan cooling |
|
Reference No |
VFD5A5MS43ANSAA |
|
Source: Delta MS Series VFD5A5MS43ANSAA |
Out of stock
Tentative by 27 May
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Delta |
|---|---|
| Model | MS Series - Delta |
| Reference No | VFD5A5MS43ANSAA |
| Manufacturer Details | Delta Electronics India Pvt.Ltd. Ozone Manay Tech Park, A Block, 3rd Floor, Survey No. 56/18 & 55/9, Hosur Road, Hongasandra Village, Bangalore-560068, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], +91 80 67164750, +91 80 67164777 |
| Motor Rating | 2.2 kW / 3 HP |
| Amps | 6.5 Amps |
| Input Voltage | 460V AC |
| No Of Phase | 3 Phase |
| Height | 157 mm |
| Width | 87 mm |
| Depth | 152 mm |
| Keypad Inbuilt | NO |
| Braking Chopper | NO |
| EMC Filter | NO |
| Display Type | Detachable Display Unit |
| DC Choke | NO |
| InBuilt PLC | NO |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.