| Manufacturer Product Name | OLFLEX SOLAR XLS-R 1X10 WH/BK Solar cable, 1X10, black, 6.9 mm, U0/U: 0,6/1 kV, Electron beam cross-linked polymer compound, -40°C - 100°C, Flexible, Halogenfree |
|---|---|
| Brand | LAPP Kabel |
| Model | OLFLEX SOLAR |
| Reference No | 0023104 |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Manufacturer Product Name | OLFLEX SOLAR XLS-R 1X10 WH/BK Solar cable, 1X10, black, 6.9 mm, U0/U: 0,6/1 kV, Electron beam cross-linked polymer compound, -40°C - 100°C, Flexible, Halogenfree |
|---|---|
| Brand | LAPP Kabel |
| Model | OLFLEX SOLAR |
| Reference No | 0023104 |
| Manufacturer Details | Lapp India Pvt. Ltd. Plot No.98, J & K Jigani Industrial Area, II Phase, BANGALORE SOUTH - 560 105, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800-309-1111 |
| Conductor Size | 10 sq.mm |
| No of Core | 1 Core |
| Conductor Material | Tin-Plated Copper |
| Insulation Type | HFFR |
| Cable Colour | Black |
| Rated Voltage (V) | 600/1000V AC & 900/1500V DC |
| Test Voltage | 6.5 kV |
| Cable Resistance | 1.95 Ω/km |
| Shape of Cable | Round |
| Resistance Towards | UV-Resistant, Halogen Free, Weather Resistant, Chemical Resistant, Ozone Resistant, PWIS-Free |
| Minimum Bending Radius | 5 x Outer Diameter |
| Temperature Range | -40 °C To 100 °C According To Iec |
| Core identification | Colours |
| Application Area | Flexible Fixed Installation |
| Features | Flame-Retardant |
| Nominal Diameter | 6.9 Mm |
| Certifications | CE Marked, EAC Certified |
| Cable Dimension | 1X10 |
| Conductor Stranding Type | IEC 60228 class 5: Fine-Wire |
In stock
From Yeshwanthpur Warehouse , Bangalore
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Manufacturer Product Name | OLFLEX SOLAR XLS-R 1X10 WH/BK Solar cable, 1X10, black, 6.9 mm, U0/U: 0,6/1 kV, Electron beam cross-linked polymer compound, -40°C - 100°C, Flexible, Halogenfree |
|---|---|
| Brand | LAPP Kabel |
| Model | OLFLEX SOLAR |
| Reference No | 0023104 |
| Manufacturer Details | Lapp India Pvt. Ltd. Plot No.98, J & K Jigani Industrial Area, II Phase, BANGALORE SOUTH - 560 105, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800-309-1111 |
| Conductor Size | 10 sq.mm |
| No of Core | 1 Core |
| Conductor Material | Tin-Plated Copper |
| Insulation Type | HFFR |
| Cable Colour | Black |
| Rated Voltage (V) | 600/1000V AC & 900/1500V DC |
| Test Voltage | 6.5 kV |
| Cable Resistance | 1.95 Ω/km |
| Shape of Cable | Round |
| Resistance Towards | UV-Resistant, Halogen Free, Weather Resistant, Chemical Resistant, Ozone Resistant, PWIS-Free |
| Minimum Bending Radius | 5 x Outer Diameter |
| Temperature Range | -40 °C To 100 °C According To Iec |
| Core identification | Colours |
| Application Area | Flexible Fixed Installation |
| Features | Flame-Retardant |
| Nominal Diameter | 6.9 Mm |
| Certifications | CE Marked, EAC Certified |
| Cable Dimension | 1X10 |
| Conductor Stranding Type | IEC 60228 class 5: Fine-Wire |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.