| Manufacturer Product Name | ETHERLINE LAN Cat.6 U/UTP 4x2xAWG24 LSZH Ethernet cable, Fixed Installation, Ethernet, ETHERNET/IP, Cat.6, U/UTP, Halogenfree, orange |
|---|---|
| Brand | LAPP Kabel |
| Model | Etherline |
| Reference No | 2170955 |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Manufacturer Product Name | ETHERLINE LAN Cat.6 U/UTP 4x2xAWG24 LSZH Ethernet cable, Fixed Installation, Ethernet, ETHERNET/IP, Cat.6, U/UTP, Halogenfree, orange |
|---|---|
| Brand | LAPP Kabel |
| Model | Etherline |
| Reference No | 2170955 |
| Manufacturer Details | Lapp India Pvt. Ltd. Plot No.98, J & K Jigani Industrial Area, II Phase, BANGALORE SOUTH - 560 105, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800-309-1111 |
| Conductor Size | 24 AWG |
| No of Core | 8 Core |
| Conductor Material | Bare Copper |
| Insulation Type | PE HFFR |
| Cable Colour | Orange |
| Conductor Type | Twisted Pair |
| Rated Voltage (V) | 48V AC |
| Ambient Temperature Range | -20 °C to 60 °C |
| Ethernet Category | Cat.6 |
| Fieldbus or Ethernet | ETHERNET/IP |
| No of Pair | 4 Pair |
| Shape of Cable | Round |
| Resistance Towards | Halogen Free, PWIS-Free |
| Minimum Bending Radius | 4 x Outer Diameter |
| Temperature Range | -20 °C To 60 °C |
| Outer Diameter | 6 mm |
| Core identification | Colours |
| Fieldbus or Ethernet | Ethernet/Ip |
| Application Area | Fixed Installation |
| Copper index | 18.000 kg/km |
| Features | Flame-Retardant |
| Nominal Diameter | 6 Mm |
| Weight | 60 kg/km |
| Certifications | CE Marked, EAC Certified |
| OFC impedance | 100 Ω |
| Power Over Ethernet | IEEE 802.3bt (4PPoE) |
| No of Pair | 4 Pair |
| Data Transmission Rates | 1000 Mbit/s |
Out of stock
Tentative by 15 June
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Manufacturer Product Name | ETHERLINE LAN Cat.6 U/UTP 4x2xAWG24 LSZH Ethernet cable, Fixed Installation, Ethernet, ETHERNET/IP, Cat.6, U/UTP, Halogenfree, orange |
|---|---|
| Brand | LAPP Kabel |
| Model | Etherline |
| Reference No | 2170955 |
| Manufacturer Details | Lapp India Pvt. Ltd. Plot No.98, J & K Jigani Industrial Area, II Phase, BANGALORE SOUTH - 560 105, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800-309-1111 |
| Conductor Size | 24 AWG |
| No of Core | 8 Core |
| Conductor Material | Bare Copper |
| Insulation Type | PE HFFR |
| Cable Colour | Orange |
| Conductor Type | Twisted Pair |
| Rated Voltage (V) | 48V AC |
| Ambient Temperature Range | -20 °C to 60 °C |
| Ethernet Category | Cat.6 |
| Fieldbus or Ethernet | ETHERNET/IP |
| No of Pair | 4 Pair |
| Shape of Cable | Round |
| Resistance Towards | Halogen Free, PWIS-Free |
| Minimum Bending Radius | 4 x Outer Diameter |
| Temperature Range | -20 °C To 60 °C |
| Outer Diameter | 6 mm |
| Core identification | Colours |
| Fieldbus or Ethernet | Ethernet/Ip |
| Application Area | Fixed Installation |
| Copper index | 18.000 kg/km |
| Features | Flame-Retardant |
| Nominal Diameter | 6 Mm |
| Weight | 60 kg/km |
| Certifications | CE Marked, EAC Certified |
| OFC impedance | 100 Ω |
| Power Over Ethernet | IEEE 802.3bt (4PPoE) |
| No of Pair | 4 Pair |
| Data Transmission Rates | 1000 Mbit/s |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.