| Manufacturer Product Name | ETHERLINE FD P FC CAT5 2x2xAWG22 Ethernet cable, Cable chain, Flexible, PROFINET, ETHERNET/IP, PROFINET application: Type C, Cat.5e, SF/UTP, PUR, Halogenfree, |
|---|---|
| Brand | LAPP Kabel |
| Model | Etherline |
| Reference No | 2170894 |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Manufacturer Product Name | ETHERLINE FD P FC CAT5 2x2xAWG22 Ethernet cable, Cable chain, Flexible, PROFINET, ETHERNET/IP, PROFINET application: Type C, Cat.5e, SF/UTP, PUR, Halogenfree, |
|---|---|
| Brand | LAPP Kabel |
| Model | Etherline |
| Reference No | 2170894 |
| Manufacturer Details | Lapp India Pvt. Ltd. Plot No.98, J & K Jigani Industrial Area, II Phase, BANGALORE SOUTH - 560 105, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800-309-1111 |
| Conductor Size | 22 AWG |
| No of Core | 4 Core |
| Conductor Material | Tin-Plated Copper |
| Insulation Type | PE FR |
| Shielding Type | Aluminium-Laminated Plastic Foiltin-Plated Copper Braiding |
| Rated Voltage (V) | 50V AC |
| Ethernet Category | Cat.5E |
| Shape of Cable | Round |
| Resistance Towards | UV-Resistant, Halogen Free, Oil-Resistant, PWIS-Free |
| Minimum Bending Radius | 8 x Outer Diameter |
| Temperature Range | -30 °C To 70 °C |
| Core identification | Colours |
| Fieldbus or Ethernet | Ethernet/Ip |
| Cable Wrapping | Halogen-Free Plastic Film |
| Application Area | Cable Chain Flexible |
| Features | For Continuous Flexing, Shielded, Flame-Retardant |
| Nominal Diameter | 6.5 Mm |
| Certifications | CE Marked, EAC Certified, UL Listed, cUL Listed |
| Cable Dimension | 2X2X22 AWG |
| OFC impedance | 100 Ω |
| Power Over Ethernet | IEEE 802.3at (PoE+) |
| No of Pair | 2 Pair |
| Core Stranding Type | Star Quad |
| Data Transmission Rates | 100 Mbit/s |
Out of stock
Tentative by 29 May
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Manufacturer Product Name | ETHERLINE FD P FC CAT5 2x2xAWG22 Ethernet cable, Cable chain, Flexible, PROFINET, ETHERNET/IP, PROFINET application: Type C, Cat.5e, SF/UTP, PUR, Halogenfree, |
|---|---|
| Brand | LAPP Kabel |
| Model | Etherline |
| Reference No | 2170894 |
| Manufacturer Details | Lapp India Pvt. Ltd. Plot No.98, J & K Jigani Industrial Area, II Phase, BANGALORE SOUTH - 560 105, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800-309-1111 |
| Conductor Size | 22 AWG |
| No of Core | 4 Core |
| Conductor Material | Tin-Plated Copper |
| Insulation Type | PE FR |
| Shielding Type | Aluminium-Laminated Plastic Foiltin-Plated Copper Braiding |
| Rated Voltage (V) | 50V AC |
| Ethernet Category | Cat.5E |
| Shape of Cable | Round |
| Resistance Towards | UV-Resistant, Halogen Free, Oil-Resistant, PWIS-Free |
| Minimum Bending Radius | 8 x Outer Diameter |
| Temperature Range | -30 °C To 70 °C |
| Core identification | Colours |
| Fieldbus or Ethernet | Ethernet/Ip |
| Cable Wrapping | Halogen-Free Plastic Film |
| Application Area | Cable Chain Flexible |
| Features | For Continuous Flexing, Shielded, Flame-Retardant |
| Nominal Diameter | 6.5 Mm |
| Certifications | CE Marked, EAC Certified, UL Listed, cUL Listed |
| Cable Dimension | 2X2X22 AWG |
| OFC impedance | 100 Ω |
| Power Over Ethernet | IEEE 802.3at (PoE+) |
| No of Pair | 2 Pair |
| Core Stranding Type | Star Quad |
| Data Transmission Rates | 100 Mbit/s |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.