| Manufacturer Product Name | ETHERLINE TORSION Cat.7 Ethernet cable, Torsion, Flexible, PROFINET, ETHERNET/IP, PROFINET application: Type C, Cat.7, SF/FTP, PUR, Halogenfree, green |
|---|---|
| Brand | LAPP Kabel |
| Model | Etherline |
| Reference No | 2170481 |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Manufacturer Product Name | ETHERLINE TORSION Cat.7 Ethernet cable, Torsion, Flexible, PROFINET, ETHERNET/IP, PROFINET application: Type C, Cat.7, SF/FTP, PUR, Halogenfree, green |
|---|---|
| Brand | LAPP Kabel |
| Model | Etherline |
| Reference No | 2170481 |
| Manufacturer Details | Lapp India Pvt. Ltd. Plot No.98, J & K Jigani Industrial Area, II Phase, BANGALORE SOUTH - 560 105, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800-309-1111 |
| Conductor Size | 0.22 Sq.mm |
| No of Core | 8 Core |
| Conductor Material | Tin-Plated Copper |
| Insulation Type | PE PUR FR |
| Cable Colour | Green |
| Shielding Type | Aluminium-Laminated Plastic Foiltin-Plated Copper Braiding |
| Rated Voltage (V) | 48V AC |
| Ethernet Category | Cat.7 |
| Shape of Cable | Round |
| Resistance Towards | UV-Resistant, Halogen Free, Oil-Resistant, PWIS-Free |
| Minimum Bending Radius | 8 x Outer Diameter |
| Temperature Range | -40 °C To 80 °C |
| Core identification | Colours |
| Fieldbus or Ethernet | Ethernet/Ip |
| Application Area | Torsion Flexible |
| Features | For Torsional Load, Shielded, Flame-Retardant |
| Nominal Diameter | 9.4 Mm |
| Certifications | CE Marked, EAC Certified, UL Recognised, UL Listed, cUL Listed, cUR Recognized |
| Cable Dimension | 4X2X24 AWG |
| OFC impedance | 100 Ω |
| Power Over Ethernet | IEEE 802.3bt (4PPoE) |
| No of Pair | 4 Pair |
| Core Stranding Type | Twisted-Pair |
| Data Transmission Rates | 10000 Mbit/s |
Out of stock
Tentative by 29 May
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Manufacturer Product Name | ETHERLINE TORSION Cat.7 Ethernet cable, Torsion, Flexible, PROFINET, ETHERNET/IP, PROFINET application: Type C, Cat.7, SF/FTP, PUR, Halogenfree, green |
|---|---|
| Brand | LAPP Kabel |
| Model | Etherline |
| Reference No | 2170481 |
| Manufacturer Details | Lapp India Pvt. Ltd. Plot No.98, J & K Jigani Industrial Area, II Phase, BANGALORE SOUTH - 560 105, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800-309-1111 |
| Conductor Size | 0.22 Sq.mm |
| No of Core | 8 Core |
| Conductor Material | Tin-Plated Copper |
| Insulation Type | PE PUR FR |
| Cable Colour | Green |
| Shielding Type | Aluminium-Laminated Plastic Foiltin-Plated Copper Braiding |
| Rated Voltage (V) | 48V AC |
| Ethernet Category | Cat.7 |
| Shape of Cable | Round |
| Resistance Towards | UV-Resistant, Halogen Free, Oil-Resistant, PWIS-Free |
| Minimum Bending Radius | 8 x Outer Diameter |
| Temperature Range | -40 °C To 80 °C |
| Core identification | Colours |
| Fieldbus or Ethernet | Ethernet/Ip |
| Application Area | Torsion Flexible |
| Features | For Torsional Load, Shielded, Flame-Retardant |
| Nominal Diameter | 9.4 Mm |
| Certifications | CE Marked, EAC Certified, UL Recognised, UL Listed, cUL Listed, cUR Recognized |
| Cable Dimension | 4X2X24 AWG |
| OFC impedance | 100 Ω |
| Power Over Ethernet | IEEE 802.3bt (4PPoE) |
| No of Pair | 4 Pair |
| Core Stranding Type | Twisted-Pair |
| Data Transmission Rates | 10000 Mbit/s |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.