| Manufacturer Product Name | H07RN-F 4G95 Power and control cable, 4G95, HAR-certified, U0/U: 450/750 V, Rubber, Core identification: Colours, Flexible |
|---|---|
| Brand | LAPP Kabel |
| Model | H07RN-F |
| Reference No | 16001283 |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Manufacturer Product Name | H07RN-F 4G95 Power and control cable, 4G95, HAR-certified, U0/U: 450/750 V, Rubber, Core identification: Colours, Flexible |
|---|---|
| Brand | LAPP Kabel |
| Model | H07RN-F |
| Reference No | 16001283 |
| Manufacturer Details | Lapp India Pvt. Ltd. Plot No.98, J & K Jigani Industrial Area, II Phase, BANGALORE SOUTH - 560 105, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800-309-1111 |
| Conductor Size | 95 sq.mm |
| No of Core | 4 Core |
| Conductor Material | Bare Copper |
| Insulation Type | Rubber FR |
| Cable Colour | Black |
| Rated Voltage (V) | 450/750V AC |
| Test Voltage | 2.5 kV |
| Cable Resistance | 0.206 Ω/km |
| Ambient Temperature Range | -40 °C to 60 °C |
| Shape of Cable | Round |
| Resistance Towards | UV-Resistant, Oil-Resistant, PWIS-Free |
| Minimum Bending Radius | 4 x Outer Diameter |
| Temperature Range | -40 °C To 60 °C |
| Core identification | Colours |
| Application Area | Flexible Fixed Installation |
| Copper index | 3648.000 kg/km |
| Features | Including Protective Conductor, Flame-Retardant |
| Weight | 6320 kg/km |
| Core Colour Code | VDE 0293-308 |
| Certifications | CE Marked, EAC Certified, HAR-Certified |
| Cable Dimension | 4G95 |
| Conductor Stranding Type | IEC 60228 class 5: Fine-Wire |
In stock
From Yeshwanthpur Warehouse , Bangalore
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Manufacturer Product Name | H07RN-F 4G95 Power and control cable, 4G95, HAR-certified, U0/U: 450/750 V, Rubber, Core identification: Colours, Flexible |
|---|---|
| Brand | LAPP Kabel |
| Model | H07RN-F |
| Reference No | 16001283 |
| Manufacturer Details | Lapp India Pvt. Ltd. Plot No.98, J & K Jigani Industrial Area, II Phase, BANGALORE SOUTH - 560 105, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800-309-1111 |
| Conductor Size | 95 sq.mm |
| No of Core | 4 Core |
| Conductor Material | Bare Copper |
| Insulation Type | Rubber FR |
| Cable Colour | Black |
| Rated Voltage (V) | 450/750V AC |
| Test Voltage | 2.5 kV |
| Cable Resistance | 0.206 Ω/km |
| Ambient Temperature Range | -40 °C to 60 °C |
| Shape of Cable | Round |
| Resistance Towards | UV-Resistant, Oil-Resistant, PWIS-Free |
| Minimum Bending Radius | 4 x Outer Diameter |
| Temperature Range | -40 °C To 60 °C |
| Core identification | Colours |
| Application Area | Flexible Fixed Installation |
| Copper index | 3648.000 kg/km |
| Features | Including Protective Conductor, Flame-Retardant |
| Weight | 6320 kg/km |
| Core Colour Code | VDE 0293-308 |
| Certifications | CE Marked, EAC Certified, HAR-Certified |
| Cable Dimension | 4G95 |
| Conductor Stranding Type | IEC 60228 class 5: Fine-Wire |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.