| Manufacturer Product Name | NYCWY 3x120 SM/70 0,6/1kV Power cables, 3x120 SM, U0/U: 0,6/1 kV, Bare Copper, PVC, Concentric conductor, VDE certified, Fixed Installation |
|---|---|
| Brand | LAPP Kabel |
| Model | NYCWY |
| Reference No | 15505153 |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Manufacturer Product Name | NYCWY 3x120 SM/70 0,6/1kV Power cables, 3x120 SM, U0/U: 0,6/1 kV, Bare Copper, PVC, Concentric conductor, VDE certified, Fixed Installation |
|---|---|
| Brand | LAPP Kabel |
| Model | NYCWY |
| Reference No | 15505153 |
| Manufacturer Details | Lapp India Pvt. Ltd. Plot No.98, J & K Jigani Industrial Area, II Phase, BANGALORE SOUTH - 560 105, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800-309-1111 |
| Conductor Size | 120 sq.mm |
| No of Core | 3 Core |
| Conductor Material | Bare Copper |
| Insulation Type | PVC FR |
| Cable Colour | Black |
| Rated Voltage (V) | 600/1000V AC |
| Test Voltage | 4 kV |
| Cable Resistance | 0.153 Ω/km |
| Shape of Cable | Round |
| Resistance Towards | UV-Resistant, PWIS-Free |
| Minimum Bending Radius | 12 X Outer Diameter |
| Temperature Range | -40 °C To 70 °C |
| Core identification | Colours |
| Application Area | Fixed Installation |
| Features | Including Protective Conductor, Flame-Retardant |
| Core Colour Code | VDE 0293-308 |
| Certifications | CE Marked, EAC Certified, VDE Certified |
| Conductor Stranding Type | IEC 60228 class 2: Multi-Wire |
Out of stock
Tentative by 29 May
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Manufacturer Product Name | NYCWY 3x120 SM/70 0,6/1kV Power cables, 3x120 SM, U0/U: 0,6/1 kV, Bare Copper, PVC, Concentric conductor, VDE certified, Fixed Installation |
|---|---|
| Brand | LAPP Kabel |
| Model | NYCWY |
| Reference No | 15505153 |
| Manufacturer Details | Lapp India Pvt. Ltd. Plot No.98, J & K Jigani Industrial Area, II Phase, BANGALORE SOUTH - 560 105, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800-309-1111 |
| Conductor Size | 120 sq.mm |
| No of Core | 3 Core |
| Conductor Material | Bare Copper |
| Insulation Type | PVC FR |
| Cable Colour | Black |
| Rated Voltage (V) | 600/1000V AC |
| Test Voltage | 4 kV |
| Cable Resistance | 0.153 Ω/km |
| Shape of Cable | Round |
| Resistance Towards | UV-Resistant, PWIS-Free |
| Minimum Bending Radius | 12 X Outer Diameter |
| Temperature Range | -40 °C To 70 °C |
| Core identification | Colours |
| Application Area | Fixed Installation |
| Features | Including Protective Conductor, Flame-Retardant |
| Core Colour Code | VDE 0293-308 |
| Certifications | CE Marked, EAC Certified, VDE Certified |
| Conductor Stranding Type | IEC 60228 class 2: Multi-Wire |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.