| Manufacturer Product Name | OLFLEX HEAT 205 SC 1X4 BK Single core, 1X4, black, Ring, U0/U: 300/500 V, FEP, -100°C - 205°C, Fixed Installation |
|---|---|
| Brand | LAPP Kabel |
| Model | Olflex Heat 205 SC |
| Reference No | 0087001 |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Manufacturer Product Name | OLFLEX HEAT 205 SC 1X4 BK Single core, 1X4, black, Ring, U0/U: 300/500 V, FEP, -100°C - 205°C, Fixed Installation |
|---|---|
| Brand | LAPP Kabel |
| Model | Olflex Heat 205 SC |
| Reference No | 0087001 |
| Manufacturer Details | Lapp India Pvt. Ltd. Plot No.98, J & K Jigani Industrial Area, II Phase, BANGALORE SOUTH - 560 105, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800-309-1111 |
| Conductor Size | 4 sq.mm |
| No of Core | 1 Core |
| Conductor Material | Tin-Plated Copper |
| Insulation Type | FEP FR |
| Cable Colour | Black |
| Single Core Identification | Single-Coloured |
| Rated Voltage (V) | 300/500V AC |
| Test Voltage | 2.5 kV |
| Cable Resistance | 5.09 Ω/km |
| Ambient Temperature Range | -100 °C to 205 °C |
| Shape of Cable | Round |
| Resistance Towards | UV-Resistant, Chemical Resistant, Oil-Resistant, Water Resistant, PWIS-Free |
| Minimum Bending Radius | 4 x Outer Diameter |
| Temperature Range | -100 °C To 205 °C |
| Outer Diameter | 3.1 mm |
| Application Area | Fixed Installation |
| Copper index | 38.000 kg/km |
| Features | Flame-Retardant |
| Nominal Diameter | 3.1 Mm |
| Weight | 45 kg/km |
| Certifications | CE Marked, EAC Certified |
| Cable Dimension | 1X4 |
| Conductor Stranding Type | IEC 60228 class 5: Fine-Wire |
Out of stock
Tentative by 31 May
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Manufacturer Product Name | OLFLEX HEAT 205 SC 1X4 BK Single core, 1X4, black, Ring, U0/U: 300/500 V, FEP, -100°C - 205°C, Fixed Installation |
|---|---|
| Brand | LAPP Kabel |
| Model | Olflex Heat 205 SC |
| Reference No | 0087001 |
| Manufacturer Details | Lapp India Pvt. Ltd. Plot No.98, J & K Jigani Industrial Area, II Phase, BANGALORE SOUTH - 560 105, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800-309-1111 |
| Conductor Size | 4 sq.mm |
| No of Core | 1 Core |
| Conductor Material | Tin-Plated Copper |
| Insulation Type | FEP FR |
| Cable Colour | Black |
| Single Core Identification | Single-Coloured |
| Rated Voltage (V) | 300/500V AC |
| Test Voltage | 2.5 kV |
| Cable Resistance | 5.09 Ω/km |
| Ambient Temperature Range | -100 °C to 205 °C |
| Shape of Cable | Round |
| Resistance Towards | UV-Resistant, Chemical Resistant, Oil-Resistant, Water Resistant, PWIS-Free |
| Minimum Bending Radius | 4 x Outer Diameter |
| Temperature Range | -100 °C To 205 °C |
| Outer Diameter | 3.1 mm |
| Application Area | Fixed Installation |
| Copper index | 38.000 kg/km |
| Features | Flame-Retardant |
| Nominal Diameter | 3.1 Mm |
| Weight | 45 kg/km |
| Certifications | CE Marked, EAC Certified |
| Cable Dimension | 1X4 |
| Conductor Stranding Type | IEC 60228 class 5: Fine-Wire |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.