| Manufacturer Product Name | OLFLEX SERVO 7TCE 4G16AWG Servo cable, 4G1.5, U0/U: 0,6/1 kV, TPE, Shielded, UL listed, Flexible |
|---|---|
| Brand | LAPP Kabel |
| Model | Olflex Servo 7TCE |
| Reference No | 700730 |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Manufacturer Product Name | OLFLEX SERVO 7TCE 4G16AWG Servo cable, 4G1.5, U0/U: 0,6/1 kV, TPE, Shielded, UL listed, Flexible |
|---|---|
| Brand | LAPP Kabel |
| Model | Olflex Servo 7TCE |
| Reference No | 700730 |
| Manufacturer Details | Lapp India Pvt. Ltd. Plot No.98, J & K Jigani Industrial Area, II Phase, BANGALORE SOUTH - 560 105, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800-309-1111 |
| Conductor Size | 1.5 sq.mm |
| No of Core | 4 Core |
| Conductor Material | Bare Copper |
| Insulation Type | PE TPE FR |
| Cable Colour | Orange |
| Shielding Type | Tin-Plated Copper Braiding |
| Rated Voltage (V) | 600/1000V AC |
| Test Voltage | 2 kV |
| Cable Resistance | 13.3 Ω/km |
| Shape of Cable | Round |
| Resistance Towards | UV-Resistant, Oil-Resistant, Low Capacitance |
| Minimum Bending Radius | 6 x Outer Diameter |
| Temperature Range | -40 °C To 105 °C According To Csa Awm-25 °C To 90 °C According To Ul/Csa Tc |
| Core identification | Alphanumeric |
| Application Area | Flexible Fixed Installation |
| Features | Including Protective Conductor, Shielded, Flame-Retardant |
| Nominal Diameter | 9.8 Mm |
| Certifications | CE Marked, EAC Certified, UL Listed, cUL Listed, cUR Recognized |
| Cable Element 1 | Power Core: 4G16 Awg |
| Core Stranding Type | Layered Stranding |
| Conductor Stranding Type | IEC 60228 class 5: Fine-Wire |
Out of stock
Tentative by 15 June
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Manufacturer Product Name | OLFLEX SERVO 7TCE 4G16AWG Servo cable, 4G1.5, U0/U: 0,6/1 kV, TPE, Shielded, UL listed, Flexible |
|---|---|
| Brand | LAPP Kabel |
| Model | Olflex Servo 7TCE |
| Reference No | 700730 |
| Manufacturer Details | Lapp India Pvt. Ltd. Plot No.98, J & K Jigani Industrial Area, II Phase, BANGALORE SOUTH - 560 105, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800-309-1111 |
| Conductor Size | 1.5 sq.mm |
| No of Core | 4 Core |
| Conductor Material | Bare Copper |
| Insulation Type | PE TPE FR |
| Cable Colour | Orange |
| Shielding Type | Tin-Plated Copper Braiding |
| Rated Voltage (V) | 600/1000V AC |
| Test Voltage | 2 kV |
| Cable Resistance | 13.3 Ω/km |
| Shape of Cable | Round |
| Resistance Towards | UV-Resistant, Oil-Resistant, Low Capacitance |
| Minimum Bending Radius | 6 x Outer Diameter |
| Temperature Range | -40 °C To 105 °C According To Csa Awm-25 °C To 90 °C According To Ul/Csa Tc |
| Core identification | Alphanumeric |
| Application Area | Flexible Fixed Installation |
| Features | Including Protective Conductor, Shielded, Flame-Retardant |
| Nominal Diameter | 9.8 Mm |
| Certifications | CE Marked, EAC Certified, UL Listed, cUL Listed, cUR Recognized |
| Cable Element 1 | Power Core: 4G16 Awg |
| Core Stranding Type | Layered Stranding |
| Conductor Stranding Type | IEC 60228 class 5: Fine-Wire |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.