| Manufacturer Product Name | OLFLEX SERVO FD 796P 4G4+(2x1,5) Servo cable, 4G4+(2x1,5), Extended-Line, U0/U: 0,6/1 kV, PUR, UL recognised, Cable chain |
|---|---|
| Brand | LAPP Kabel |
| Model | Olflex Servo FD 796 P |
| Reference No | 0025321 |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Manufacturer Product Name | OLFLEX SERVO FD 796P 4G4+(2x1,5) Servo cable, 4G4+(2x1,5), Extended-Line, U0/U: 0,6/1 kV, PUR, UL recognised, Cable chain |
|---|---|
| Brand | LAPP Kabel |
| Model | Olflex Servo FD 796 P |
| Reference No | 0025321 |
| Manufacturer Details | Lapp India Pvt. Ltd. Plot No.98, J & K Jigani Industrial Area, II Phase, BANGALORE SOUTH - 560 105, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800-309-1111 |
| Conductor Size | 4 sq.mm |
| No of Core | 4 Core |
| Conductor Material | Bare Copper |
| Insulation Type | PP PUR FR |
| Cable Colour | Black |
| Rated Voltage (V) | 600/1000V AC |
| Shape of Cable | Round |
| Resistance Towards | UV-Resistant, Halogen Free, Weather Resistant, Chemical Resistant, Ozone Resistant, Oil-Resistant, Hydrolysis Resistant, PWIS-Free, Low-Adhesion Sheath Surface, Low Capacitance |
| Minimum Bending Radius | 4 x Outer Diameter |
| Temperature Range | -50 °C To 90 °Cto 80 °C According To Ul Awmto 80 °C According To Csa Awm |
| Core identification | Alphanumeric Colours |
| Cable Wrapping | Fleece Wrapping |
| Application Area | Cable Chain Flexible |
| Features | For Continuous Flexing, Including Protective Conductor, Flame-Retardant |
| Nominal Diameter | 14.2 Mm |
| Core Colour Code | EN 50334VDE 0293-1 |
| Certifications | CE Marked, EAC Certified, UL Recognised, VDE Certified, cUR Recognized |
| Cable Element 2 | Control Core Pair: 1X(2X1.5), Shielding: Tin-Plated Copper Braiding |
| No of Pair | 1 Pair |
| Cable Element 1 | Power Core: 4G4 |
| Core Stranding Type | Layered Stranding |
| Conductor Stranding Type | IEC 60228 class 6: Extra-Fine Wire |
Out of stock
Tentative by 29 May
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Manufacturer Product Name | OLFLEX SERVO FD 796P 4G4+(2x1,5) Servo cable, 4G4+(2x1,5), Extended-Line, U0/U: 0,6/1 kV, PUR, UL recognised, Cable chain |
|---|---|
| Brand | LAPP Kabel |
| Model | Olflex Servo FD 796 P |
| Reference No | 0025321 |
| Manufacturer Details | Lapp India Pvt. Ltd. Plot No.98, J & K Jigani Industrial Area, II Phase, BANGALORE SOUTH - 560 105, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800-309-1111 |
| Conductor Size | 4 sq.mm |
| No of Core | 4 Core |
| Conductor Material | Bare Copper |
| Insulation Type | PP PUR FR |
| Cable Colour | Black |
| Rated Voltage (V) | 600/1000V AC |
| Shape of Cable | Round |
| Resistance Towards | UV-Resistant, Halogen Free, Weather Resistant, Chemical Resistant, Ozone Resistant, Oil-Resistant, Hydrolysis Resistant, PWIS-Free, Low-Adhesion Sheath Surface, Low Capacitance |
| Minimum Bending Radius | 4 x Outer Diameter |
| Temperature Range | -50 °C To 90 °Cto 80 °C According To Ul Awmto 80 °C According To Csa Awm |
| Core identification | Alphanumeric Colours |
| Cable Wrapping | Fleece Wrapping |
| Application Area | Cable Chain Flexible |
| Features | For Continuous Flexing, Including Protective Conductor, Flame-Retardant |
| Nominal Diameter | 14.2 Mm |
| Core Colour Code | EN 50334VDE 0293-1 |
| Certifications | CE Marked, EAC Certified, UL Recognised, VDE Certified, cUR Recognized |
| Cable Element 2 | Control Core Pair: 1X(2X1.5), Shielding: Tin-Plated Copper Braiding |
| No of Pair | 1 Pair |
| Cable Element 1 | Power Core: 4G4 |
| Core Stranding Type | Layered Stranding |
| Conductor Stranding Type | IEC 60228 class 6: Extra-Fine Wire |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.