| Manufacturer Product Name | OLFLEX TRAIN 301 TW 300V 1X1,5 Railway cable, 1X1.5, Ring, EN 50306-2, Type M, U0/U: 300/300 V, -40 - 125 °C, Electron beam cross-linked polymer compound, white |
|---|---|
| Brand | LAPP Kabel |
| Model | Olflex Train |
| Reference No | 15301003 |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Manufacturer Product Name | OLFLEX TRAIN 301 TW 300V 1X1,5 Railway cable, 1X1.5, Ring, EN 50306-2, Type M, U0/U: 300/300 V, -40 - 125 °C, Electron beam cross-linked polymer compound, white |
|---|---|
| Brand | LAPP Kabel |
| Model | Olflex Train |
| Reference No | 15301003 |
| Manufacturer Details | Lapp India Pvt. Ltd. Plot No.98, J & K Jigani Industrial Area, II Phase, BANGALORE SOUTH - 560 105, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800-309-1111 |
| Conductor Size | 1.5 sq.mm |
| Conductor Material | Tin-Plated Copper |
| Insulation Type | HFFR |
| Cable Colour | White |
| Single Core Identification | Single-Coloured |
| Rated Voltage (V) | 300V AC |
| Test Voltage | 3.5 kV |
| Cable Resistance | 13.7 Ω/km |
| Shape of Cable | Round |
| Resistance Towards | Halogen Free, Chemical Resistant, Acid-Resistant, Oil-Resistant, PWIS-Free, Fuel Resistant, Alkali-Resistant |
| Minimum Bending Radius | 4 x Outer Diameter |
| Temperature Range | -40 °C To 125 °C-50 °C According To Gost |
| Application Area | Fixed Installation |
| Features | Flame-Retardant |
| Certifications | CE Marked, EAC Certified, Tested For Fire Protection for Railway Vehicles |
| Cable Dimension | 1X1.5 |
| Conductor Stranding Type | EN 50306-1, 37-Wire |
Out of stock
Tentative by 29 May
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Manufacturer Product Name | OLFLEX TRAIN 301 TW 300V 1X1,5 Railway cable, 1X1.5, Ring, EN 50306-2, Type M, U0/U: 300/300 V, -40 - 125 °C, Electron beam cross-linked polymer compound, white |
|---|---|
| Brand | LAPP Kabel |
| Model | Olflex Train |
| Reference No | 15301003 |
| Manufacturer Details | Lapp India Pvt. Ltd. Plot No.98, J & K Jigani Industrial Area, II Phase, BANGALORE SOUTH - 560 105, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800-309-1111 |
| Conductor Size | 1.5 sq.mm |
| Conductor Material | Tin-Plated Copper |
| Insulation Type | HFFR |
| Cable Colour | White |
| Single Core Identification | Single-Coloured |
| Rated Voltage (V) | 300V AC |
| Test Voltage | 3.5 kV |
| Cable Resistance | 13.7 Ω/km |
| Shape of Cable | Round |
| Resistance Towards | Halogen Free, Chemical Resistant, Acid-Resistant, Oil-Resistant, PWIS-Free, Fuel Resistant, Alkali-Resistant |
| Minimum Bending Radius | 4 x Outer Diameter |
| Temperature Range | -40 °C To 125 °C-50 °C According To Gost |
| Application Area | Fixed Installation |
| Features | Flame-Retardant |
| Certifications | CE Marked, EAC Certified, Tested For Fire Protection for Railway Vehicles |
| Cable Dimension | 1X1.5 |
| Conductor Stranding Type | EN 50306-1, 37-Wire |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.