| Manufacturer Product Name | OLFLEX UNIPLUS 1X0.5 VT Single core cable, 1X0.5, violet, 1,1 kV, PVC, Fixed Installation |
|---|---|
| Brand | LAPP Kabel |
| Model | Olflex Uniplus - Lapp Kabel |
| Reference No | 4510071U |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Manufacturer Product Name | OLFLEX UNIPLUS 1X0.5 VT Single core cable, 1X0.5, violet, 1,1 kV, PVC, Fixed Installation |
|---|---|
| Brand | LAPP Kabel |
| Model | Olflex Uniplus - Lapp Kabel |
| Reference No | 4510071U |
| Manufacturer Details | Lapp India Pvt. Ltd. Plot No.98, J & K Jigani Industrial Area, II Phase, BANGALORE SOUTH - 560 105, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800-309-1111 |
| Conductor Size | 0.5 sq.mm |
| No of Core | 1 Core |
| Conductor Material | Bare Copper |
| Insulation Type | PVC FR |
| Cable Colour | Violet |
| Conductor Type | MultiStrand Flexible |
| Single Core Identification | Single-Coloured |
| Rated Voltage (V) | 1100V AC |
| Test Voltage | 3 kV |
| Ambient Temperature Range | -40 °C to 80 °C |
| Shape of Cable | Round |
| Minimum Bending Radius | 6 x Outer Diameter |
| Temperature Range | -40 °C To 80 °C |
| Outer Diameter | 2.2 mm |
| Application Area | Fixed Installation Flexible |
| Features | Flame-Retardant |
| Nominal Diameter | 2.2 Mm |
| Certifications | CE Marked |
| Cable Dimension | 1X0.5 |
| Conductor Stranding Type | IEC 60228 class 5: Fine-Wire |
LAPP H07RN-F 1600119 Power & Control Cable. This Lapp 1600119 cable is a high-quality, flexible cable is specially designed for both industrial & commercial applications. It features versatile multi-strand copper conductors with flame-retardant (FR) rubber insulation, ensuring excellent flexibility, durability, and fire resistance. With safety as a top priority, this 3-core, 4 sq mm copper cable is an ideal choice for demanding applications that require high performance, durability, and reliability.
LAPP H07RN-F 1600119 Key Highlights
Now get this LAPP H07RN-F 1600119, 3 Core, 4 Sq Mm Cable online at an affordable price in India from Eleczo – India’s Largest Online Electrical Store. Enjoy seamless shopping experience for LAPP Wires & Cables with same-day dispatch and transparent lead times, multiple secure payment options, bulk order discounts and expert backing by Mohan Exim India Pvt Ltd authorized dealers & distributors of LAPP.
|
LAPP H07RN-F 1600119 Price List |
|
Source: LAPP H07RN-F 1600119 |
|
Classification ETIM 5/6 |
ETIM 5.0/6.0 Class-ID: EC001578 |
|
Core identification code |
Up to 5 Cores: colour-coded according to VDE 0293-308, refer to Appendix T9 |
|
Conductor stranding |
Fine wire according to VDE 0295 |
|
Minimum bending radius |
4 to 8 x outer diameter (EN 50565-1) |
|
Nominal voltage |
U0/U: 450/750 V |
|
Test voltage |
2500 V |
|
Protective conductor |
G = with GN-YE protective conductor |
|
Current rating |
According to IEC 60364-5-52/
VDE 0298-4 |
|
Temperature range |
-25°C to +60°C |
|
LAPP H07RN-F 1600119 Technical Data |
In stock
From Yeshwanthpur Warehouse , Bangalore
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Manufacturer Product Name | OLFLEX UNIPLUS 1X0.5 VT Single core cable, 1X0.5, violet, 1,1 kV, PVC, Fixed Installation |
|---|---|
| Brand | LAPP Kabel |
| Model | Olflex Uniplus - Lapp Kabel |
| Reference No | 4510071U |
| Manufacturer Details | Lapp India Pvt. Ltd. Plot No.98, J & K Jigani Industrial Area, II Phase, BANGALORE SOUTH - 560 105, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800-309-1111 |
| Conductor Size | 0.5 sq.mm |
| No of Core | 1 Core |
| Conductor Material | Bare Copper |
| Insulation Type | PVC FR |
| Cable Colour | Violet |
| Conductor Type | MultiStrand Flexible |
| Single Core Identification | Single-Coloured |
| Rated Voltage (V) | 1100V AC |
| Test Voltage | 3 kV |
| Ambient Temperature Range | -40 °C to 80 °C |
| Shape of Cable | Round |
| Minimum Bending Radius | 6 x Outer Diameter |
| Temperature Range | -40 °C To 80 °C |
| Outer Diameter | 2.2 mm |
| Application Area | Fixed Installation Flexible |
| Features | Flame-Retardant |
| Nominal Diameter | 2.2 Mm |
| Certifications | CE Marked |
| Cable Dimension | 1X0.5 |
| Conductor Stranding Type | IEC 60228 class 5: Fine-Wire |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.