| Manufacturer Product Name | OLFLEX UNIPLUS FR-LSH 1X1 BN Single core cable, 1X1, brown, 1,1 kV, PVC, Fixed Installation |
|---|---|
| Brand | LAPP Kabel |
| Model | Olflex Uniplus - Lapp Kabel |
| Reference No | 4610033U |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Manufacturer Product Name | OLFLEX UNIPLUS FR-LSH 1X1 BN Single core cable, 1X1, brown, 1,1 kV, PVC, Fixed Installation |
|---|---|
| Brand | LAPP Kabel |
| Model | Olflex Uniplus - Lapp Kabel |
| Reference No | 4610033U |
| Manufacturer Details | Lapp India Pvt. Ltd. Plot No.98, J & K Jigani Industrial Area, II Phase, BANGALORE SOUTH - 560 105, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800-309-1111 |
| Conductor Size | 1 sq.mm |
| No of Core | 1 Core |
| Conductor Material | Bare Copper |
| Insulation Type | PVC FRLSH |
| Cable Colour | Brown |
| Conductor Type | MultiStrand Flexible |
| Single Core Identification | Single-Coloured |
| Rated Voltage (V) | 1100V AC |
| Test Voltage | 3 kV |
| Ambient Temperature Range | -15 °C to 70 °C |
| Shape of Cable | Round |
| Minimum Bending Radius | 6 x Outer Diameter |
| Temperature Range | -15 °C To 70 °C |
| Application Area | Fixed Installation Flexible |
| Features | Flame-Retardant |
| Certifications | CE Marked |
| Cable Dimension | 1X1 |
| Conductor Stranding Type | IEC 60228 class 5: Fine-Wire |
In stock
From Yeshwanthpur Warehouse , Bangalore
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Manufacturer Product Name | OLFLEX UNIPLUS FR-LSH 1X1 BN Single core cable, 1X1, brown, 1,1 kV, PVC, Fixed Installation |
|---|---|
| Brand | LAPP Kabel |
| Model | Olflex Uniplus - Lapp Kabel |
| Reference No | 4610033U |
| Manufacturer Details | Lapp India Pvt. Ltd. Plot No.98, J & K Jigani Industrial Area, II Phase, BANGALORE SOUTH - 560 105, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800-309-1111 |
| Conductor Size | 1 sq.mm |
| No of Core | 1 Core |
| Conductor Material | Bare Copper |
| Insulation Type | PVC FRLSH |
| Cable Colour | Brown |
| Conductor Type | MultiStrand Flexible |
| Single Core Identification | Single-Coloured |
| Rated Voltage (V) | 1100V AC |
| Test Voltage | 3 kV |
| Ambient Temperature Range | -15 °C to 70 °C |
| Shape of Cable | Round |
| Minimum Bending Radius | 6 x Outer Diameter |
| Temperature Range | -15 °C To 70 °C |
| Application Area | Fixed Installation Flexible |
| Features | Flame-Retardant |
| Certifications | CE Marked |
| Cable Dimension | 1X1 |
| Conductor Stranding Type | IEC 60228 class 5: Fine-Wire |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.