| Brand | LAPP Kabel |
|---|---|
| Model | Skintop |
| Reference No | 53119013 |
| Manufacturer Details | Lapp India Pvt. Ltd. Plot No.98, J & K Jigani Industrial Area, II Phase, BANGALORE SOUTH - 560 105, India |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | LAPP Kabel |
|---|---|
| Model | Skintop |
| Reference No | 53119013 |
| Manufacturer Details | Lapp India Pvt. Ltd. Plot No.98, J & K Jigani Industrial Area, II Phase, BANGALORE SOUTH - 560 105, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800-309-1111 |
| Manufacturer Product Name | SKINTOP GMP-GL-M 16X1.5 RAL 7035 LGY Lock nut, M 16, Wrench width: 22mm, light grey, Polyamide, Halogenfree, |
| Colour | Light Grey |
| Sub Product Category | Lock Nut |
| Pitch of Thread | 1,5 |
| Wrench Width | 22 mm |
| Material | Polyamide |
| Features | Glass-Fibre Reinforced, Flame-Retardant |
| Thickness | 5 Mm |
| Hexagonal Edge Size | 24.2 mm |
| Thread Size | M 16 |
| Resistance Towards | Halogen Free, Chemical Resistant, Oil-Resistant |
| Certifications | CE Marked, UL Recognised, cUR Recognized |
In stock
From
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | LAPP Kabel |
|---|---|
| Model | Skintop |
| Reference No | 53119013 |
| Manufacturer Details | Lapp India Pvt. Ltd. Plot No.98, J & K Jigani Industrial Area, II Phase, BANGALORE SOUTH - 560 105, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800-309-1111 |
| Manufacturer Product Name | SKINTOP GMP-GL-M 16X1.5 RAL 7035 LGY Lock nut, M 16, Wrench width: 22mm, light grey, Polyamide, Halogenfree, |
| Colour | Light Grey |
| Sub Product Category | Lock Nut |
| Pitch of Thread | 1,5 |
| Wrench Width | 22 mm |
| Material | Polyamide |
| Features | Glass-Fibre Reinforced, Flame-Retardant |
| Thickness | 5 Mm |
| Hexagonal Edge Size | 24.2 mm |
| Thread Size | M 16 |
| Resistance Towards | Halogen Free, Chemical Resistant, Oil-Resistant |
| Certifications | CE Marked, UL Recognised, cUR Recognized |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.