| Manufacturer Product Name | K FEP-FEP NiCr/Ni 2x0,5 IEC oval Thermocouple cable, K, IEC, FEP-FEP - Oval, 2X0.5 |
|---|---|
| Brand | LAPP Kabel |
| Model | LAPP |
| Reference No | 1161008 |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Manufacturer Product Name | K FEP-FEP NiCr/Ni 2x0,5 IEC oval Thermocouple cable, K, IEC, FEP-FEP - Oval, 2X0.5 |
|---|---|
| Brand | LAPP Kabel |
| Model | LAPP |
| Reference No | 1161008 |
| Manufacturer Details | Lapp India Pvt. Ltd. Plot No.98, J & K Jigani Industrial Area, II Phase, BANGALORE SOUTH - 560 105, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800-309-1111 |
| Conductor Size | 0.5 sq.mm |
| No of Core | 2 Core |
| Insulation Type | FP FR |
| Cable Colour | Green |
| Shielding Type | Tin-Plated Copper Braiding |
| Shape of Cable | Oval |
| Resistance Towards | Chemical Resistant, Oil-Resistant |
| Minimum Bending Radius | 12 X Outer Diameter |
| Temperature Range | -100 °C To 205 °C |
| Core identification | Colours |
| Armouring Type | Galvanised Steel Wire Braiding |
| Application Area | Flexible Fixed Installation |
| Features | Flame-Retardant |
| Nominal Diameter | 3 Mm |
| Core Colour Code | IEC 60584-3 |
| Certifications | CE Marked, EAC Certified |
| Cable Dimension | 2X0.5 |
| Conductor Stranding Type | 16 x 0.20 mm |
Out of stock
Tentative by 29 May
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Manufacturer Product Name | K FEP-FEP NiCr/Ni 2x0,5 IEC oval Thermocouple cable, K, IEC, FEP-FEP - Oval, 2X0.5 |
|---|---|
| Brand | LAPP Kabel |
| Model | LAPP |
| Reference No | 1161008 |
| Manufacturer Details | Lapp India Pvt. Ltd. Plot No.98, J & K Jigani Industrial Area, II Phase, BANGALORE SOUTH - 560 105, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 1800-309-1111 |
| Conductor Size | 0.5 sq.mm |
| No of Core | 2 Core |
| Insulation Type | FP FR |
| Cable Colour | Green |
| Shielding Type | Tin-Plated Copper Braiding |
| Shape of Cable | Oval |
| Resistance Towards | Chemical Resistant, Oil-Resistant |
| Minimum Bending Radius | 12 X Outer Diameter |
| Temperature Range | -100 °C To 205 °C |
| Core identification | Colours |
| Armouring Type | Galvanised Steel Wire Braiding |
| Application Area | Flexible Fixed Installation |
| Features | Flame-Retardant |
| Nominal Diameter | 3 Mm |
| Core Colour Code | IEC 60584-3 |
| Certifications | CE Marked, EAC Certified |
| Cable Dimension | 2X0.5 |
| Conductor Stranding Type | 16 x 0.20 mm |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.