| MS13AC04N5
Product Specifications
More Information
Brand Schneider Electric
Model TeSys - Schneider Electric
Reference No MS13AC04N5
You're Protected With Every Order
Trusted since 1967 · 57+ years in electrical
100% Genuine Products
Direct from brand-authorised sources.
Manufacturer Assured
Warranty as per manufacturer terms.
GST Invoice
Compliant invoice with every order.
Technical Support
Expert help for product selection.
Business Features
Exclusive benefits for bulk buyers.
3-Day Replacement
Easy replacement on eligible items.
About this product
More Information
Brand Schneider Electric
Reference No MS13AC04N5
Manufacturer Customer Care [email protected], 18001030011
Amp Relay Range 0.4 - 0.63 A
Type DOL Starter
Coil Voltage 415V AC
Rated Voltage (V) 415V AC
HP Rating 0.17 HP
No Of Phase 3 Phase
instockIn stock
Dispatch
Dispatch by May 20
From Peenya Warehouse , Bangalore
Delivery
Delivery
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
Region / State Group Express (Fast)
Karnataka (within state) 1 day
Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana 1-2 days
Goa 2-3 days
Maharashtra - Mumbai & Pune 1-2 days
Maharashtra - Rest of State 2-3 days
Gujarat, Rajasthan 3-5 days
Madhya Pradesh, Chhattisgarh 3-4 days
Delhi (NCR), Haryana, Punjab 3-4 days
Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand 3-5 days
Odisha, West Bengal 3-4 days
Assam & North-East (NE states) 3-5 days
J&K / Ladakh 4-6 days
Express Delivery Information
  • • Delivery times are estimated and may vary based on location
  • • Orders dispatched from Yeshwanthpur Warehouse, Bangalore
  • • Express delivery available for orders placed before 2 PM
  • • Remote areas may require additional 1-2 days
Write Your Own Review
Rate the product
Review
Reviews & Ratings
Answer
Questions & Answers
Answer
Questions & Answers
Show More
Schneider Electric Tesys TDL Automatic DOL Starter, 3 Phase, 415 V AC, 0.17 HP (0.13 kW), Coil Voltage 415 V AC 50 Hz
Ref No. : MS13AC04N5
100% Genuine Products
Manufacturer Assured
GST Invoice
Technical Support
Business Features
3-Day Replacement
About this product
Reference No MS13AC04N5
Amp Relay Range 0.4 - 0.63 A
Type DOL Starter
Coil Voltage 415V AC
Rated Voltage (V) 415V AC