| Brand | Schneider Electric |
|---|---|
| Model | Unica Pure - Schneider Electric |
| Reference No | UNS161SW1M_GY |
| Manufacturer Details | Schneider Electric India (P) Ltd. Notus IT Park, 10th Floor, Block-D Sarabhai Campus, Vadiwadi, Vadodara, Gujarat - 390017, India |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Schneider Electric |
|---|---|
| Model | Unica Pure - Schneider Electric |
| Reference No | UNS161SW1M_GY |
| Manufacturer Details | Schneider Electric India (P) Ltd. Notus IT Park, 10th Floor, Block-D Sarabhai Campus, Vadiwadi, Vadodara, Gujarat - 390017, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 18001030011 |
| Ampere/Current Rating | 16 A |
| Colour | Grey |
| Modules | 1 Module |
| Ways | 1 Way |
| Rated Voltage (V) | 240V AC |
The Schneider Electric Unica Pure UNS161SW1M_GY Grey Switch, 16 Amp, 1 Module, 1 Way, is a premium electrical switch designed to deliver reliable performance and a sophisticated aesthetic for modular switchboard configurations. With a 1 Way, 1 Module design setup, 16 Amp current rating and 240V AC voltage, this Schneider Electric switch is well-suited for controlling heavier appliances and lighting in residential, commercial, and institutional applications. The switch features a seamless frame without unnecessary lines or breaks, giving it a clean look that blends easily into any wall — whether it’s in a home, office, or high-end commercial space. The Unica Pure switch stands out with its unique dolly design that clearly shows whether the switch is on or off. Built with Schneider’s patented facile & guarded technology, this 16 Amp Switch feels noticeably smoother and softer when used. It also reduces internal tension, which helps the switch last longer and work more reliably over time.
Schneider Electric Unica Pure UNS161SW1M_GY Key Highlights
Now purchase the Schneider Electric Unica Pure UNS161SW1M_GY Grey Switch, 16 Amp, 1 Module, 1 Way online at Eleczo – India’s Largest Online Electrical Store. Designed for diverse applications, this Unica Pure switch developed using high-quality natural materials, offers durability and a premium finish, while its advanced mechanism reduces internal tension for longer life and reliable performance. Enjoy exclusive benefits such as bulk purchase discounts, secure payment methods, fast delivery, and personalized support from Mohan Exim India Pvt Ltd, your trusted authorized Schneider Electric Unica Pure Switch Dealer and Distributor.
|
Schneider Electric Unica Pure UNS161SW1M_GY Price List |
|
Source: Schneider Electric Unica Pure UNS161SW1M_GY |
|
Ampere/Current Rating |
16 Amp |
|
Colour |
Pure Grey |
|
Module |
1 Module |
|
Rated Voltage (V) |
240V AC |
|
Reference No |
UNS161SW1M_GY |
|
Way |
1 Way |
|
Schneider Electric Unica Pure UNS161SW1M_GY Technical Data |
In stock
From Chamrajpet Warehouse , Bangalore
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Schneider Electric |
|---|---|
| Model | Unica Pure - Schneider Electric |
| Reference No | UNS161SW1M_GY |
| Manufacturer Details | Schneider Electric India (P) Ltd. Notus IT Park, 10th Floor, Block-D Sarabhai Campus, Vadiwadi, Vadodara, Gujarat - 390017, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 18001030011 |
| Ampere/Current Rating | 16 A |
| Colour | Grey |
| Modules | 1 Module |
| Ways | 1 Way |
| Rated Voltage (V) | 240V AC |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.