| Brand | Schneider Electric |
|---|---|
| Model | Zencelo - Schneider Electric |
| Reference No | IN8444/16(BZ) |
| Manufacturer Details | Schneider Electric India (P) Ltd. Notus IT Park, 10th Floor, Block-D Sarabhai Campus, Vadiwadi, Vadodara, Gujarat - 390017, India |
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Schneider Electric |
|---|---|
| Model | Zencelo - Schneider Electric |
| Reference No | IN8444/16(BZ) |
| Manufacturer Details | Schneider Electric India (P) Ltd. Notus IT Park, 10th Floor, Block-D Sarabhai Campus, Vadiwadi, Vadodara, Gujarat - 390017, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 18001030011 |
| Ampere/Current Rating | 20 A |
| Colour | Dark Grey |
| Modules | 1 Module |
| Ways | 1 Way |
| Rated Voltage (V) | 240V AC |
The Schneider Electric Zencelo IN8444/16(BZ), Dark Grey Switch, 2 Gang Switch, 20 Amp is a high-performance electrical switch designed to handle higher loads with reliability and style. This Schneider Electric switch has a powerful 1 Way, 1 Module construction, with a present rating 16/20 Amp and 240V AC, and it is appropriate in switching heavy-loading appliances like water heaters, air conditioners, and high-powered appliances in an institution, commercial, and residential homes. Its precision-engineered system provides a smooth operation and trouble-free mounting whereas the two-gang design presents a convenient control in a narrow space. It is a high-end switch in the Zencelo line by Schneider Electric because of its smooth design and compact profile. The sophisticated dark grey finish blends seamlessly with modern interiors, offering both visual appeal and durable functionality. Constructed using high-quality materials, the switch ensures safety, long-term performance, and full compatibility with Zencelo modular components.
Schneider Electric Zencelo IN8444/16(BZ) Key Highlights
Now purchase the Schneider Electric Zencelo IN8444/16(BZ) Dark Grey Switch, 20 Amp, 1 Module, 1 Way today from Eleczo – India’s Largest Online Electrical Store. Perfect for modern environments requiring higher load capacity, this Zencelo switch delivers superior functionality, safety, and design. Take advantage of fast shipping, secure payments, bulk order discounts, and personalized support from Mohan Exim India Pvt Ltd, your trusted authorized Schneider Electric Zencelo Switch Dealer and Distributor.
|
Schneider Electric Zencelo IN8444/16(BZ) Price List |
|
Source: Schneider Electric Zencelo IN8444/16(BZ) |
|
Ampere/Current Rating |
20 Amp |
|
Colour |
Dark Grey |
|
Module |
1 Module |
|
Rated Voltage (V) |
240V AC |
|
Reference No |
IN8444/16(BZ) |
|
Way |
1 Way |
|
Schneider Electric Zencelo IN8444/16(BZ) Technical Data |
In stock
From Yeshwanthpur Warehouse , Bangalore
Click for Delivery Timeline
Express delivery timelines based on your location:
| Region / State Group | Express (Fast) |
|---|---|
| Karnataka (within state) | 1 day |
| Tamil Nadu, Kerala, Andhra Pradesh, Telangana | 1-2 days |
| Goa | 2-3 days |
| Maharashtra - Mumbai & Pune | 1-2 days |
| Maharashtra - Rest of State | 2-3 days |
| Gujarat, Rajasthan | 3-5 days |
| Madhya Pradesh, Chhattisgarh | 3-4 days |
| Delhi (NCR), Haryana, Punjab | 3-4 days |
| Uttar Pradesh, Himachal, Uttarakhand | 3-5 days |
| Odisha, West Bengal | 3-4 days |
| Assam & North-East (NE states) | 3-5 days |
| J&K / Ladakh | 4-6 days |
Express Delivery Information
No Reviews Yet! We encourage you to be the first to share your experience and provide valuable feedback to other potential buyers.
Didn't get the right answer you were looking for ? Post your Questions No questions & answer, be the first to post your question.
Eleczo guarantees genuine products, full invoice support, and post-order care — so you can buy with complete confidence.



| Brand | Schneider Electric |
|---|---|
| Model | Zencelo - Schneider Electric |
| Reference No | IN8444/16(BZ) |
| Manufacturer Details | Schneider Electric India (P) Ltd. Notus IT Park, 10th Floor, Block-D Sarabhai Campus, Vadiwadi, Vadodara, Gujarat - 390017, India |
| Manufacturer Customer Care | [email protected], 18001030011 |
| Ampere/Current Rating | 20 A |
| Colour | Dark Grey |
| Modules | 1 Module |
| Ways | 1 Way |
| Rated Voltage (V) | 240V AC |
Sitemap Visit Mohan Exim
ELECZO INDIA PRIVATE LIMITED © 2016 - 2026 ELECZO.com. All Rights Reserved.